PKK devletin baskısı sonucu kuruldu

PKK devletin baskısı sonucu kuruldu

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, kentte görev yapan gazetecilerle iftar yemeğinde bir araya geldi. Merkez Yenişehir ilçesi Sümerpark içerisinde bulunan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde verilen yemekten sonra konuşan İçten, BDP'yi sert dille eleştirdi.

"VATANDAŞA ZARAR VEREN ANLAYIŞI KINIYORUM"

BDP'li belediye başkanlarının hizmet yerine mitinglerde molotof ve taş atan çocuklarla birlikte hareket ettiğini ifade eden AK Partili İçten, "Bir belediye başkanının görevini yapan güvenlik güçlerine saldırmasını doğru bulmuyorum. Aynı şekilde bir güvenlik görevlisinin milletvekili ve belediye başkanına saldırmasını da doğru bulmuyorum. BDP'nin birçok mitinginden sonra araçlara ve işyerlerine zarar veriliyor. Vatandaşa zarar veren anlayışı kınıyorum. Senin milletvekilin var, bırak siyaseti o yapsın, sen hizmet yap. Hizmet yapmıyorsun Diyarbakır'ı tanıyamaz hale getirdiniz" dedi.

"ÖCALAN VE KARAYILAN'IN MEMLEKETİNDE KÜLTÜREL SORUNLAR YOK MU?"

AK Partili belediyelerin daha iyi hizmet verdiğini anlatan İçten, "1960'larda bölgenin birçok ili yoktu. Ama bugün gidin Adıyaman ve Urfa'ya bakın Diyarbakır'dan daha önde. Çünkü orada hizmet üretiliyor. Birileri bu kenti savaş alanına çevirmek istiyor. Kültürel sorunlar Abdullah Öcalan'ın ve Murat Karayılan'ın memleketi olan Urfa'da, Demirtaş'ın memleketi Elazığ'da yok mu? Birileri hep bu kenti karıştırmak istiyor. AK Parti iktidarı 10 yılda Kürtlerin insani hakkı olan tüm haklarını vermeyi başardı. İsteyen çocuk artık devletin okullarında Zazaca veya Kürtçe öğrenebilecek. Bu bir devrimdir. Eksikliklerimiz var, ama bunları gidermeye çalışırken, PKK, bunu engellemeye çalıyor. Biz her şeye rağmen Türkiye'nin demokratikleşmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz, eksiklerimizi gidereceğiz" diyerek tepki gösterdi.

"CAMİ KARŞISINA TOPLUM DESTEK EVLERİ AÇILIYOR"

Belediyelerin cami karşısında toplum destek evleri açarak buradaki çocukları inançsızlık ve örgütün emelleri doğrultusunda aşıladığını iddia eden İçten, "Kur'an kurslarının bulunduğu birçok yerde belediyeler toplum destek evleri açıyor. Biz hangi çocukların oralarda aşılandığını biliyoruz. Birileri Zerdüştlük dinine dönmenin hazırlığı içinde. Kürtlerin yüzde 99'u Müslümandır. Müslüman olmaktan gurur duyuyorum" diye konuştu.

"DEVLET KATLİAM YAPTI, PKK KURULDU"

PKK'nın kuruluş yıl dönümünü 'vahşetin yıl dönümü' olarak niteleyen İçten, "Bugün PKK'nın sözde kuruluş yıl dönümü. Ama bence bugün gözyaşının 28 yıldır aktığı vahşetin ve Kürtlerin kanının akmaya başladığı günün yıl dönümü. PKK'nın binlerce katliamı var. Bugüne kadar 50 bin insan öldü, bunların 40 bini Kürt. Kürt anneleri bu cinayetleri işleyenlerden bir gün hesap soracak. Geçmişte devletin de katliamları oldu. Hatta devlet benim köyümü yaktı, birçok akrabamı öldürdü. İtiraf ediyorum devletin Kürtlere baskısı sonucu PKK kuruldu. Ama devlet kendi faillerini buluyor ve o karanlık dönemden hesap soruyor. 14 bin 500 faili meçhul cinayeti aydınlattık. Soruyoruz, Beka vadisinde Kandil Dağı'nda, Hakkari'de, Cudi'de nerelerde toplu mezarlar var. Binlerce gencimiz, örgütün yanlışlarını gördüğü için infaz edildi, toplu mezarlara gömüldü. Bunların hesabını versinler. PKK kendi eliyle hala katliamlar yapmaya devam ediyor. Hakkari Şemdinli'de geçen hafta yaklaşık 100 çocuk öldü. Bu ölen PKK'lılar da bizim çocuklarımız. Birileri onlara 'git öl' dedi, onlar da öldü. Ama bu ölümlerin karşılığında acaba kim, nereden, ne aldı? Esad yönetiminin PKK'ya silah verdiğini biliyoruz. PKK'ya ve BDP'nin aklına Suriye Kürtleri yeni geliyor. Yıllardır Suriye Kürtleri var. Suriyeli Kürtlere kimliği Başbakan Erdoğan kazandırdı. İran'da da Kürtler var, neden oradaki Kürtleri konuşamıyorlar. Kimse Türkiyeli Kürtlerle diğer Kürtleri kıyaslamasın. Ben PKK'yı ve Kürtlerin kanının aktığı, hamile kadınların ve çocukların öldürüldüğü ilk silahlı eylemin yapılışının yıl dönümünü lanetliyorum. PKK'yı ve eylemlerini lanetliyorum, kınıyorum" dedi.