PKK: Tunceli milletvekilleri istifa etsin

PKK: Tunceli milletvekilleri istifa etsin

Milletvekili Aygün'ün kaçırılmasının üzerine bir iddia da PKK'nın Tunceli'deki CHP ve AKP vekillerinin istifasını istediği yönünde. İddiaya göre, PKK'lılar CHP'nin de AK Parti'den farklı politika izlemediği öne sürülerek, her iki partide görev alanların en kısa sürede istifa etmelerini istedi. Yetkililer, PKK'lıların bu yönde bildiri dağıttığı yönündeki iddiaların araştırıldığını, ancak herhangi bir bildiriye ulaşmadıklarını belirtti.

2 YIL İÇİNDE TUNCELİ'Yİ TERK EDECEKSİNİZ

Yetkililer, "Dağıtılan bir bildiri yok, ancak bu yönde çeşitli söylentiler var. Bunlarda araştırılıyor" dedi. PKK'lıların ayrıca Ovacık İlçesi ve köylerde aralarında devlet memurları ile bazı BDP'lilerin de bulunduğu 15 kişinin ilçeyi terk etmelerini istediği ortaya çıktı. PKK'nın kuryeler aracılığıyla bu kişilere ulaşıp, "2 yıl boyunca Tunceli'yi terk edeceksiniz" tehdidinde bulundu. PKK, ilçede bazı kişilerin devletle işbirliği yaptığını iddia ederek, bu kişilerin de bir an önce bu davranışlarından vazgeçmesini istediği kaydedildi.

EMNİYET, BAKAN VE MİLLETVEKİLİ KAÇIRILACAK DİYE UYARMIŞ

Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 81 ilin Emniyet Müdürlüğü'ne bir süre önce gönderdiği yazıda PKK'nın özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde alan hakimiyeti yaratmak için AK Parti, CHP ve MHP'li milletvekillerini kaçırabileceği uyarasında bulunduğu belirtildi. Bu uyarı yazısında bir bakanın da adının verilerek, bu yönde çok duyarlı ve dikkatli olunması istendiği öğrenildi.

BÖLGE BAROLARI: AYGÜN SERBEST BIRAKILSIN

Doğu ve Güneydoğu'da 14 baro ortak açıklama yaparak Hüseyin Aygün'ün serbest bırakılmasını istedi. Diyarbakır, Bingöl, Iğdır, Muş, Şırnak, Adıyaman, Bitlis Kars, Siirt, Van, Ağrı, Hakkari, Mardin ve Şanlıurfa Baro'nun ortak açıklamasında şu görüşlere yer verildi: "Bu olay Kürt meselesinde şiddet ve çatışmanın geldiği nokta açısından vahimdir. Her şeyden önce insan hakları ve bu kapsamda yaşam hakkı ve kişi güvenliği konusunda ilkesel duruşumuzun sonucu olarak insan, parlamenter ve aynı zamanda meslektaşımız olan Hüseyin Aygün'ün derhal serbest bırakılmasını talep ediyor ve bekliyoruz. CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün 'ün serbest bırakılması konusunda yapılacak askeri operasyonun can güvenliğini ciddi biçimde tehdit edeceği düşüncesiyle hükümeti bu konuda daha duyarlı davranmaya davet ediyor, Aygün'ün kaçırılmasıyla gündeme gelen alıkonulan kişiler konusunda da herkesi sorumluluk almaya ve yaklaşmakta olan mübarek Ramazan Bayramı'nda alıkonulananların tümünün serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu konuda bölge baroları olarak üzerimize düşecek her sorumluluğu almaya hazır olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız."

FERHAT TUNÇ: AYGÜN SERBEST BIRAKILMALIDIR

BDP'nin desteğiyle Tunceli 'de 12 Haziran seçimlerinde bağımsız milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen sanatçı Ferhat Tunç da yazılı açıklama yaparak Hüseyin Aygün'ün serbest bırakılmasını istedi. Tunç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Düşüncelerine katılmasam da Hüseyin Aygün'ün maruz kaldığı alıkonulma olayını onaylamadığımı belirtmek durumundayım. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlandığı, insanların düşüncellerinden dolayı tutuklandığı bir ülkede kendimiz için istediğimizi bizim gibi düşünmese de herkes için düşünmek ve talep etmek durumundayız. Bu anlamda düşüncelerine ve görüşlerine katılmasam da Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün 'ün alıkonulması tasvip etmediğim bir olaydır. Umarım ve dilerim ki Sayın Aygün bir an önce serbest bırakılarak ailesine, çocuklarına kavuşması sağlanır."