Sare Davutoğlu: Savaşlardan en çok kadınlar zarar görüyor

SARE DAVUTOĞLU

Gaziantep’te, Büyükşehir Belediyesi ile Kadın ve Demokrasi Derneği tarafından 'Savaşın Mağdur Ettiği Kadınlar' paneli düzenlendi. Panelde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, iç savaşların evleri, ocakları ve yürekleri yaktığını belirtti.

"SAVAŞLARDAN EN ÇOK KADINLAR ZARAR GÖRÜYOR"

Davutoğlu, "Tüm savaşlarda en çok kadınlar zarar görüyor, masumiyet katlediliyor. En korunaksız olan en büyük yarayı alıyor" dedi.

"TÜRKİYE'DE 1 MİLYON 600 SURİYELİ VAR"

Panelin açılışında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Türkiye'nin iç savaştan kaçan 1 milyon 600 Suriyeli mülteciye el uzattığını söyledi. Her mağduriyetin giderilmesi için yükün paylaşılması ve vicdanların harekete geçirilmesinin önemine değinen Sare Davutoğlu, şöyle konuştu;

"Hukuku olmayan savaşların iki tarafı da olmuyor. Herkes ölüyor, insanlar yerinden oluyor, yurdundan koparılıyor. İç savaşlar evleri, barkları, ocakları, yürekleri yakıyor. Tüm savaşlarda en çok kadınlar zarar görüyor, masumiyet katlediliyor. En korunaksız olan en büyük yarayı alıyor. İnsanlara karşı kin ve intikam duygusuyla dolu sönmüş vicdanlar yönetiyor savaşları.

Sare Davutoğlu: Savaşlardan en çok kadınlar zarar görüyor

SURİYELİ GÖÇMENLERE 4 BUÇUK MİLYAR DOLAR

Savaşın mağdur ettiği kadınlar için en yapabiliriz? Sesimizi yükseltebiliriz dünyanın uyuyan vicdanını harekete geçirebiliriz. Suriyeli mültecilere 4 buçuk milyar dolar harcama yapıldı. Türkiye dışından sağlanan destek sadece 233 milyon dolar. Uluslararası toplum Suriyeli mültecilere yardım etmede yetersiz kalıyor."