Sırrı Sakık DEP'lileri hatırlattı: Geçmişten ders alın

Sırrı Sakık DEP'lileri hatırlattı: Geçmişten ders alın

BDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıkları tartışılırken bir açıklamada Muş Milletvekili Sırrı Sakık'tan geldi. 1994'te DEP'lilere yapılanları hatırlatan Sakık, geçmişten ders alınmadığını belirterek, "Müzakere süreci kaçınılmazdır" ifadesini kullandı.

GEÇMİŞTEN DERS ALINSIN

TBMM İdare Amiri Sakık, BDP'li milletvekillerinin terör örgütü mensuplarıyla buluşmasının ardından, bu milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin bazı siyasilerin demeçlerini hatırlatarak, "1994'lerde yine böyle bir fırtına koparılmıştı, DEP'li milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmıştı. Sene 2012, bugün yine BDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması talep ediliyor. Geçmişten ders alsalardı, bunları seslendirmezlerdi" diye konuştu.

BİZİM DOSYALARIMIZ DOLANDIRICILIKTAN DEĞİL

AK Parti, MHP ve son olarak CHP'den bazı siyasilerin,BDP'li milletvekilliklerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde beyanlarda bulunduğunu ileri süren Sakık, BDP'lilerle ilgili dokunulmazlık dosyalarının yüzde 100'ünün düşünce ve ifade açıklama kapsamında olduğunu, buna karşın AK Parti, CHP ve MHP'lilerle ilgili dosyaların büyük çoğunluğunun ihaleye fesat karıştırma, sahtecilik ve dolandırıcılık içerikli suçlar kapsamından ötürü olduğunu iddia etti.

SORUNU DEMORATİK ZEMİN ÇÖZECEK

BDP'li milletvekillerine yönelik tepkiye CHP'nin de katılmış olmasından üzüntü duyduklarını dile getiren Sakık, AK Parti yönetiminde de gittikçe "şahinler" olarak nitelendirilen isimlerin ağırlık kazanmaya başladığını ileri sürdü. Sakık, "Sayın Başbakanı uzun zamandır yönlendirenler, onlar yenildiler. Onun için derhal bu ekipleri görevden almalıdır, barıştan yana olanlarla müzakere yolunu açmalıdır. Biz demokratik zeminin bu sorunu çözeceğine inanıyoruz" dedi.