Sırrı Süreyya ve Pınar Aydınlar'ın İstanbul projeleri İZLE

Sırrı Süreyya ve Pınar Aydınlar'ın İstanbul projeleri İZLE

Sırrı Süreyya Önder ve Pınar Aydınlar, Taksim'de bir otelde düzenledikleri basın toplantısıyla, İstanbul ile ilgili yapmayı planladıkları projeleri tanıttı.

"3'ÜNCÜ KÖPRÜYÜ DURDURACAĞIZ, YIKACAĞIZ"

Sırrı Süreyya Önder yaptığı açıklamasında, "Tüm çılgın projeleri iptal edeceğiz. 3. köprüyü durduracağız, yıkacağız. Sebep olduğu zararları bu karar alma sürecine kim katılmışsa, onlardan tahsil edip kent halkının ihtiyaçlarına harcayacağız" dedi.

Sırrı Süreyya ve Pınar Aydınlar'ın İstanbul projeleri İZLE

Sırrı Süreyya ve Pınar Aydınlar'ın İstanbul projeleri İZLE

"TOPBAŞ BAŞBAKAN OLMADAN HALKIN İÇİNE ÇIKAMIYOR"

“İmar mevzuatı neredeyse ihlal edilmek için kullanılıyor. Halkın kolektif mülkiyetinde olması gereken ortak alanları özel firmalara satmayacağız. Sahiller, meydanlar, parklar kamunun ortak mülkiyetinde olması gerekiyor. İstanbul'un kaynaklarını üretilemez biçimde tüketen ve ekolojik dengesini bozan, ilan edilmiş ya da yapımına başlanan çılgın ve mega projeleri iptal edeceğiz. Burada son çılgın proje dün gece ortaya çıktı. Kadir Topbaş halkın içine çıkamıyor artık, gerçekten halkın yoğun tepkisiyle karşı karşıya. Toparlama kalabalıklarla bile bu kentte yanında Başbakan olmadan gezemiyor.

"EN SEVİNDİRİCİ, EN ÇILGIN ŞEY BU OLABİLİR"

Herhalde bundan olsa gerek, ‘Ayın 25'nde bir çılgın proje açıklayacağım' demiş. Öyle bir çılgın proje olacakmış ki herkesin mutluluktan ağzı açık kalacakmış. ‘Kanal İstanbul neymiş ki' diyecekmişiz. Ben gece şöyle bir düşündüm; bu kadar çılgınlıkta bizi ne mutlu edebilir diye. Bir tek şey geliyor aklıma, Kadir Topbaş seçimlerden çekilebilir. En sevindirici, en çılgın şey bu olabilir.

"TÜM ÇILGIN VE MEGA PROJELERİ İPTAL EDECEĞİZ"

Toplumun ortak kaynaklarını belediye aracılığıyla halka karşı kullanmayacağız. Konut haklarının ve ortak yaşam alanlarının gaspına; imar ve şehir planlarına aykırı yapılaşmaya izin vermeyeceğiz. Tarihsel ve doğal dokuya aykırı projeleri hayata geçirmeyeceğiz. Halkın kolektif mülkiyetinde olması gereken ortak alanları özel firmalara satmayacağız. İstanbul'un kaynaklarını yeniden üretilmez biçimde tüketen ve ekolojik dengesini bozan, ilan edilmiş ya da yapımına başlanmış tüm ‘çılgın' ya da ‘mega' projeleri iptal edeceğiz.

"DAYANIŞMA BELEDİYECİLİĞİ BENİM EN ÇOK SEVDİĞİM İLKEM"

İlkelerimizden bir tanesi barış, çözüm ve dayanışma belediyeciliğidir. Ayrımcılığa, ayrışmaya ve kavgaya karşı barışı ve dayanışmayı yerelden inşa etmenin hem zorunluluğu hem de biricikliliği üzerine geliştirdiğimiz bir ilkedir bu. Yaklaşık 1 buçuk yıldır bir ateşkes süreci yaşıyoruz. Bu süreç çeşitli biçimlerde hedef alınıyor. İnsanlar nefret söylemleriyle sürecin karşısında bir yere konumlandırılmaya çalışılıyor. Bu kent bir göçmenler kenti ve barış, çözüm ve dayanışma belediyeciliği benim en çok sevdiğim ilkem oluyor.

"BU KENTİN KATLİAMI BİRİNCİ KÖPRÜNÜN YAPIMIYLA BAŞLADI"

Biz ‘3. köprüyü durduracağız' diyoruz. Diğer partiler de bu köprünün inşaat faaliyetlerinin geri döndürülemez tahribatlarını bilmelerine rağmen, ‘Bu belediyenin konusu değil. Biz Ankara 'ya gideceğiz ve onları ikna etmeye çalışacağız' diyorlar. Egemenlerin kullandığı çok alçakça bir söz var: 'Bunlar 1. köprüye de karşı çıktılar.' Herkes de bunu bir suçmuş gibi üzerinden atıyor. Evet bu kentin katliamı 1. köprünün yapımıyla başlayan bir süreçtir.

"13'ÜNCÜ KÖPRÜYÜ DE YAPSANIZ BU KENT RAHATLAMAZ"

Bırakın 3. köprüyü, 13. köprüyü de yapsanız ne kent rahatlıyor ne de nefes alacak alanlar kalıyor. 3. köprüyü durduracağız, yıkacağız. Sebep olduğu zararları bu karar alma sürecine kim katılmışsa onlardan tahsil edip kent halkının ihtiyaçlarına harcayacağız. Biz bu kentte muhalifken yağmalanmasına mevzuata bakmadan izin vermedik. Onlar hırsızlık yaparken mevzuata mı bakıyorlar?"

PINAR AYDINLAR: İSTANBUL HDP'YLE YOKSULLUĞU YENECEK

Pınar Aydınlar da, merkezden değil yerinden yönetimle İstanbul'un HDP ile sorunlarına çözüm bulacağını belirterek, “İstanbul HDP ile yoksulluğunu yenecek, halklarıyla barışacak, inanç gruplarını tanıyacak, engelliler onurlu ve özgür bir yaşam sürecek, kadınlar güçlü ve eşit olacak. Oluşturulacak kadın ve gençlik merkezleriyle İstanbul gençlerden öğrenecek, çocukları sevecek, yaşlılarıyla yaşayacak, LGBTİ dostu bir şehir olacak” diye konuştu.