Taraf'ın yayınladığı Erdoğan ve Gül anketi

Taraf'ın yayınladığı Erdoğan ve Gül anketi

Daha önce Taraf gazetesinde yayınlanan Metropoll anketinde Köşk'e kim çıksın sorusuna verilen cevaplarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül açık ara önde görünüyordu.

ERDOĞAN VE GÜL ARASINDAKİ FARK 0.5 PUAN

Ancak Taraf gazetesinin son yayınladığı ankette fark 0.5 puana kadar düştü. SİLO'nun ekim ayı araştırmasına göre seçmen 2014'te cumhurbaşkanı olarak yüzde 20.7 ile Abdullah Gül'ü, yüzde 20.3 ile Tayyip Erdoğan'ı görmek istiyor

Taraf'tan Adnan Keskin'in haberine göre, Siyasal İletişim Ofisi'nin (SİLO) yaptığı “Türkiye Siyasal Durum Araştırması” çarpıcı sonuçlar verdi. “Cumhurbaşkanı kim olsun” sorusuna verilen yanıtta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yüzde 20.7 oy oranıyla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önünde yer aldı.

Katılımcılara açık uçlu kimin cumhurbaşkanı olmasını istedikleri soruldu. Abdullah Gül (20.7) ile Recep Tayyip Erdoğan (20.3) birbirine yakın sonuçlar elde ederken, bu iki ismin dışında tesbit edilen isimler, kayda değer rakamlara ulaşamadı.

AK PARTİ SEÇMENİ DE ERDOĞAN'I SEÇTİ

Parti tercihlerine göre AKP seçmeni, yüzde 45.5'lik oranla ilk sırada Recep Tayyip Erdoğan, ikinci sırada da yüzde 32.9'luk oranla Abdullah Gül ismini ön plana çıkardı. CHP seçmeni ilk sırada yüzde 13.9 Kemal Kılıçdaroğlu, MHP seçmeni de ilk sırada yüzde 16.4'le Abdullah Gül ismine işaret etti. BDP seçmeni ise yüzde 16.7 ile Selahattin Demirtaş derken, yapılacak seçimlerde kararsız/oy vermem diyenler de Abdullah Gül'den yana tercih kullandı.