Tuncel: Bu ülkede Kürtler bölünmek istemiyor

Tuncel: Bu ülkede Kürtler bölünmek istemiyor

Başbakan Erdoğan'ın Kürt sorunu ile ilgili politikalarını eleştiren Tuncel, Kürtlerin anadilde eğitim, demokratik özerklik gibi haklar istediğini, bu sebeple anayasa yapım sürecinde hala masada olduğunu ifade etti.

"BAŞBAKAN SİZE YALAN SÖYLÜYOR"

Halkların Demokratik Kongresi, Levent Tüzel, Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder'in katılımıyla Cezayir toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Sebahat Tuncel, Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi. AK Parti hükümetinin sonunun geldiğini iddia eden Tuncel, "Başbakan baş aşağı gitmiştir. O yüzden bu kadar pervasız o yüzden bu kadar saldırgandır. Ve Türkiye halklarına sesleniyoruz; AKP'ye oy veren o yüzde 50'ye sesleniyoruz: Başbakan size yalan söylüyor. Kürdistan'da yaşananlar bildiğiniz gibi değil. Bu ülkede Kürtler bölünmek istemiyor. Demokratik özerk Kürdistan'da birlikte yaşamak istiyor. Kürtler ana dilde eğitim istiyor. Anayasa yapım sürecinde o yüzden hala masadadır. Yeni bir anayasa yeni bir hukuk olsun istiyor. Başbakan bütün bunları bölücü faaliyet olarak gösteriyor ve yalan söylüyor. Bir bölücü varsa bu ülkede o da Başbakan'dır. Kürt sorununu çözmediği için bölücüdür." ifadelerini kullandı.

BDP'li Sırrı Süreyya Önder ise konuşmasında şunları söyledi: "Emekçilerin kıdem tazminatını ev peşinatına sayan, bu toprakların en büyük halkının ulusal demokratik kimliğini de seçmeli ders sadakasına indiren bir sığlık, bir aymazlık, danalardan özür dileyerek söylüyorum bir dana feraseti ile yaklaşmaktadır. Ancak bir dana bu kadar yaklaşabilirdi. Bundan daha fazlasını hak eden hiçbir zeka ve derinlik söz konusu değil."