Tutuklu vekillere maaşları ödenecek

Tutuklu vekillere maaşları ödenecek

CHP, MHP ve BDP'den tutuklu 8 milletvekilinin emanette tutulan maaşları ödenecek. İlk aşamada geriye dönük 8 aylık ortalama 100 bin liralık birikimlerini alacak olan milletvekilleri, bundan sonra tüm özlük haklarından eksiksiz yararlanacak.

8 TUTUKLU VEKİL MAAŞLARINI ALACAK

Cemil Çiçek, yarın için toplantıya çağırdığı TBMM Başkanlığı Divanı'nın gündemine tutuklu milletvekillerinin emanetteki maaşlarının ödenmesine ilişkin bir madde ekletti. Divan'da alınması beklenen kararla, CHP'den Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal, MHP'li Engin Alan, BDP'den Gülser Yıldırım, İbrahim Ayhan, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş birikmiş maaşlarını bu hafta alacak. Meclis, bu kararı almak için Sayıştay'dan görüş istedi.

SAYIŞTAY GÖRÜŞ BİLDİRDİ

Sayıştay Başkanlığı, "Tutuklu milletvekillerinin Meclis çalışmasına devamsızlık hali kendi iradesi dışında gerçekleşmekte ve hukuki bir engelden kaynaklanmaktadır. Anayasa'nın 81'inci maddesinde ant içme töreninde bulunmayan milletvekilleri için herhangi bir müeyyide getirilmediği görülmüştür. Bu şekilde devamsızlık halinin hukuki anlamda özür olarak kabul edilmesi gerektiği düşünülmektedir" görüşünü bildirdi.