Dolar
6.9661
0.1927%
Euro
8.1974
0.0671%
Altın
1973.36
-0.175%
Borsa
1126.9
-0.7617%
G. Altın
442.057
0.0688%
Bitcoin
79070.68
-0.2334%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik oldu

  Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik oldu

  Beklenen revizyon gerçekleşti.
  • 24.01.2013 - 18:42
  Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik oldu

  Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik oldu #1

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü'nde biraraya geldi. Uzun süren toplantının ardından, bir süredir beklenen kabine revizyonu açıklandı.  

  GÜNAY'IN YERİNE ÖMER ÇELİK

  Kabine'de 4 ismin yeri değişti. Bunlardan biri de Ertuğrul Günay oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Ertuğrul Günay'ın yerine AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik getirildi.

  REVİZYON AÇIKLANMADAN ÖNCE VEDA TWEET'İ

  Günay, revizyon açıklanmadan hemen önce "Twitter'da attığı Turizm alanında çalışan bütün arkadaşlarıma görev sürem içinde bana yaşattıkları başarılı sonuçlar için içten teşekkür ederim" tweet'iyle veda sinyalleri vermişti. Ve bu tweet'in hemen ardından revizyon açıklandı ve her kabine revizyonunda adı geçen Günay, bu kez bakanlığa veda eden isimlerden biri oldu.

  BAŞBAKAN'IN EN YAKIN DANIŞMANLARI ARASINDA

  Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini bugünden sonra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Ömer Çelik yürütecek. Ömer Çelik, üç dönemdir milletvekili olmakla birlikte, kısa bir süre hariç, sürekli Başbakan'ın en yakın danışmanları arasında yer aldı. Ömer Çelik ve Yalçın Akdoğan yıllardır Erdoğan'ın siyasi danışmanlığını yürütüyorlardı. Ömer Çelik Kürt sorunuyla ilgili yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyordu.

  TAM BİR GUSTO İNSANI

  Kültür Bakanlığı koltuğuna getirilen Ömer Çelik, AK Parti'nin entellektüeleri arasında "Gusto insanı" olarak bilinen isimlerden biri. Çelik'in yaşam tarzında dikkat ettiği ince zevkleri ve motosiklet tutkusu herkesçe bilinen ayrıntılardan..

  TEK BEKAR BAKAN

  Ömer Çelik, değişikliğe uğrayan yeni kabinedeki tek bekar bakan olma özelliğiyle de dikkat çekiyor.

  ÖMER ÇELİK KİMDİR?

  Ömer Çelik, 15 Haziran 1968 Adana doğumlu. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde tamamlayan Çelik, yüksek lisansını Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Siyaset Bilimi alanında yapmıştır; siyaset bilimci, stratejist ve dış politika uzmanıdır.

  22. ve 23. ve 24. dönemde Adana Milletvekili seçilen Çelik, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu ve TBMM Dışişleri Komisyonu üyelikleri görevlerinde bulunmuştur. Hali hazırda Türkiye – ABD Dostluk Grubu Başkanıdır.

  AK Parti kurulduğundan beri Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi olan Çelik, Mart 2010 tarihinde AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olmuştur.

  Çelik, çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

  Görüş Bildir