Yıldırım'dan yabancı pilotlu açıklama

Yıldırım'dan yabancı pilotlu açıklama

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Türkiye'de eğer çalışanların ücretleri düşük olsa Avrupa havayollarından pilotlar gelip THY'de çalışmaz'' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, korsan taksiciliğe ağır cezalar getiren yasa teklifinin 3. maddesi kabul edildi.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, ''THY'de grev yasağına hayır'' tişörtüyle konuşma yaptı.

Yıldırım'dan yabancı pilotlu açıklama

Bazı AK Parti'li milletvekilleri, Çam'ın tişörtünü çıkartması yönünde TBMM Başkanvekili Meral Akşener'den talepte bulundu.

Akşener de ''Üşüyordur belki. Kravatı var'' karşılığını verdi.

Çam, ''THY'de çalışan emekçi kardeşlerimizin ekmeğine kan doğramayın. Yanlış yapıyorsunuz, hata yapıyorsunuz, bundan geri dönün'' diye konuştu.

3. madde üzerinde soruları yanıtlayan Bakan Yıldırım, İstanbul'a üçüncü köprünün, yapımını takiben ortalama 7-8 yılda sonra kamuya geri döneceğini, bundan daha karlı bir yatırım olmayacağını kaydetti. Yıldırım, kamu kaynağı kullanılmadan 4,5 milyar TL'lik yatırımın ülkeye kazandırılmış olacağını söyledi.

THY ile ilgili sorular üzerine Yıldırım, ''Türkiye'de eğer çalışanların ücretleri düşük olsa Avrupa havayollarından pilotlar gelip THY'de çalışmaz'' dedi.

Bugün 700 civarında pilotun ülkelerindeki işlerini bırakıp THY'de çalıştığını bildiren Yıldırım, bu pilotların 17 bin 100 TL ücret aldıklarını, 2003'de ise bu ücretin 8 bin 500 TL olduğunu ifade etti. Yıldırım, kabin memurlarının 2003'de 2 bin 400 TL, şu anda ise 6 bin 200 TL aldığını kaydetti.

Yıldırım, özel sektör havayollarında ücretlerin düşük olduğunu söyledi.