Euro
15.2842
-0.11%
Dolar
13.5507
0.33%
Altın
801.8300
0.17%
Borsa
1951
2.12%
Bitcoin
502.711
7.54%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  30 günde Ebola'dan kurtuldu

  İspanya'da Ebola virüsü bulaşan hemşire Teresa Romero, 30 gün süren tedaviden sonra sağlığına kavuşarak taburcu edildi.
  • 05.11.2014 - 17:12
  30 günde Ebola'dan kurtuldu

  ebola

  Sierra Leone'den Madrid'e eylülde getirilen ve 3 gün içinde hayatını kaybeden İspanyol misyoner Manuel Garcia Viejo'nun odasını temizlediği sırada Ebola virüsü kaptığı sanılan 44 yaşındaki Romero, 5 Ekim'de girdiği hastaneden 5 Kasım'da çıktı. 21 Ekim'de yapılan son analizlerde negatif sonucu çıkması sonucu hemşire, yorgun düşen vücudunun toparlanması için 2 hafta daha hastanede tutulmuştu.

  'BEN BİR MUCİZEYİM'

  Ebola virüsünden kurtulan Avrupa'daki ilk hasta olan Romero, basın açıklamasını yaptığı hastanedeki konferans odasına alkışlarla girdi. İspanya'nın "dünyanın en iyi sağlık çalışanlarına ve mucize gerçekleştiren doktorlara sahip olduğunu" söyleyen Romero, "Ben de bir mucizeyim" dedi.

  GÖNÜLLÜ OLARAK ÇALIŞMAK İSTİYOR

  44 yaşındaki hemşire, bundan sonra Ebola hastalığının çok daha fazla tanınıp, insanların bilinçlendirilmesi ve hastalığa karşı gerekli ilaçların bulunmasına yardımcı olmak için gönüllü olarak çalışmak istediğini belirterek "Eğer kanım ve tecrübem bir Ebola hastasını kurtaracaksa ben hazırım" şeklinde konuştu.

  30 günde Ebola dan kurtuldu #2

  Halen güçsüz hissettiğini ve dinlenmek için ailesinin bulunduğu Galisya'ya gideceğini söyleyen Romero, basından bundan sonrasında kendisini rahat bırakmasını istedi. Teresa "Hayatta kalmamı sağlayan, beni hayata geri döndüren tüm sağlık personeline, sürekli destek veren aileme, arkadaşlarıma, komşularıma, basına ve mesajlarıyla beni cesaretlendiren İspanyol toplumuna teşekkür ederim" dedi.

  YETKİLİLERİN İSTİFASI İÇİN 40 BİNDEN FAZLA İMZA TOPLANDI

  Teresa ayrıca, virüs bulaşma riski olduğu için itlaf edilen köpeği "Excalibur" için hukuki mücadele başlatacağını duyurdu. Romero'nun kocası Javier Limon da"Excalibur, bizim hiç sahip olamadığımız çocuğumuz gibiydi. Ona hiç bir şans verilmedi. ABD'de gördük ki Ebola'dan dolayı köpeği öldürmeye gerek yok ama İspanya'da yapıldı. Bunun sorumlularının peşinden gideceğiz"şeklinde konuştu. Limon, Excalibur'un itlaf edilmesi talimatını veren resmi yetkililerin istifası için başlattığı kampanyada şimdiden 40 binden fazla imza topladığını duyurdu.

  30 günde Ebola dan kurtuldu #3

  Bu arada Teresa'ya destek vermek ve taburcu edilmesini kutlamak için hastanedeki çalışma arkadaşları, ailesi ve diğer arkadaşları hastane bahçesinde insan zinciri oluşturdu.


  Görüş Bildir