Euro
10.1133
0.07%
Dolar
8.5811
0.34%
Altın
495.69
0.28%
Borsa
1.348
-0.11%
Bitcoin
318.870
-1.28%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Apandisit şiddetiyle geliyor

  Karın bölgesinde şiddetli ağrı, apandisitin patlayacağının habercisi olabilir. İştah kaybı, bulantı-kusma, ishal, ateş yükselmesi gibi şikâyetleriniz de varsa hemen doktorunuza başvurun.
  • 20.08.2014 - 10:16
  Apandisit şiddetiyle geliyor

  Apandisit şiddetiyle geliyor #1

  Apandisitin ilk şikayeti genellikle karın ağrısı oluyor. Ağrı, göbek çevresinde başlıyor ve zamanla karnın sağ alt bölgesine kayarak hastalığın habercisi konuma geliyor.

  Genel Cerrah Dr. Cengiz Dibekoğlu, erken tedavinin önemli olduğunu vurgulayarak şunları söylüyor: Apandisit, apendiks organının iltihaplanmasıyla meydana gelen bir hastalık. Hasta ameliyat edilmezse apandisit şişerek patlayabilir ve bu da karın içinde bakterilerin yayılmasına ve apse oluşmasına neden olabilir. Hastalık, daha büyük ameliyatları ve uzun tedavi süreçlerini gerektirmeden erken müdahale etmek çok önemli.

  AMELİYAT OL ERTESİ GÜN İŞE GİT

  Ameliyatlar, açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılabiliyor. Her iki ameliyatta da aynı işlem uygulanıyor: İltihaplanmış organ kökünden dikişlerle kapatılarak kesilip alınıyor. Kapalı ameliyatın açık olana göre ciddi avantajları var. Dikiş yeri çok küçük olduğu için hastanın iyileşme süreci daha çabuk oluyor ve ameliyat sonrası komplikasyon görülme riski nerdeyse yok. Açık ameliyatlardaysa yara enfeksiyonu çok nadir oluyor. Ameliyat sonrası gelişebilen yara yeri fıtıkları nerdeyse hiç görülmüyor. Hasta ertesi gün taburcu edilebiliyor ve hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor.

  BÖYLE TEŞHİS EDİLİYOR

  Apandisite genellikle organ içindeki dar kanalın tıkanması neden oluyor. Tıkanma da çoğunlukla taşlaşmış büyük abdestle meydana geliyor. Hazmedilememiş gıda artıkları, çekirdekler, yabancı cisimler de tıkanma nedenleri arasında. Apandisit teşhisi muayeneyle konuluyor. Muayeneye ek olarak tanıyı desteklemek için karın ultrasonografisi, bilgisayarlı tomografi, kan ve idrar testleri istenebiliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir