Petrol
109.81
0.54%
Euro
17.4831
-0.25%
Dolar
16.6985
0.00%
Altın
969.5
-0.04%
Borsa
2405
0.14%
Bitcoin
341.987
1.10%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Bağımlılıkta çip tedavisi ilaca göre daha etkin

  Uzmanlar, eroin bağımlılığı tedavisinde hastaların çip taktırmasının kolay ve sonuç verme ihtimali yüksek bir yöntem olduğunu belirtti.
  • AA
  • 12.04.2017 - 09:53
  Bağımlılıkta çip tedavisi ilaca göre daha etkin

  Bağımlılıkta çip tedavisi ilaca göre daha etkin #1

  Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Bağımlılık Merkezi uzmanlarından Dr. Cavid Guliyev, eroin bağımlılığı tedavisinde ağızdan ilaç almayı unutan kişilerin tekrar eroine başlayabileceğini, ancak çip takıldığında ilacı unutmanın söz konusu olmayacağını bildirdi.

  YÖNTEM EROİN KULLANIMINI ENGELLER

  Halk arasında madde bağımlılığı tedavisinde uygulanan kolay ve sonuç verme ihtimali yüksek yöntem olarak bilinen tedavinin çip tedavisi olduğunu bildiren Guliyev, şunları kaydetti: "Çip uygulaması bağımlılığın tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu ilacın kullanılma amacı; kişi eroin kullandığında maddenin etkisini hissetmesini engellemektir. Bunun sonucu kişi eroin kullanmaya devam etmez. İlacın ağızdan alınan tablet formunun yanında cilt altına konan formları da vardır."

  3 AY ETKİ GÖSTERİR

  Söz konusu tedavinin özellikle ilaç kullanmayı istemeyen kişilerde etkin bir yöntem olduğuna işaret eden Guliyev, naltrekson çip veya pelletlerinin, cilt altına takıldığında 3 ay gibi bir süre etki gösterdiğini, böylece kişinin her gün ağızdan tablet içmesine gerek kalmadığını ifade etti.

  TERAPİ ŞART

  Guliyev, "Kaçak olarak getirilen ilaçlar istenen etkiyi göstermemektedir. Sadece çip taktırmak yetmez. Muhakkak terapilere devam edilmelidir. 3 ay sonunda çip değiştirilmelidir. En az 12 ay süresince tekrarlanarak takılması bağımlılığı sonlandırmak için önemlidir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir