Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
512.351
0.45%
4ºC
İstanbul
Bulutlu 4 C

  Bayram öncesi bozulmuş şekerlemelere dikkat

  Uzmanlar bayram öncesi yaşanabilecek olumsuz gelişmeler için uyarıyor.
  • 17.08.2012 - 15:57
  Bayram öncesi bozulmuş şekerlemelere dikkat

  Bayram öncesi bozulmuş şekerlemelere dikkat #1

  Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Adana Şube Başkanı Doç. Dr. Var, dini bayramların simgesi şekerlemeleri satın alırken bozulma olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

  Doç. Dr. Işıl Var, yaptığı açıklamada şekerleme ürünlerindeki mikroorganizmaların daha çok imalat sürecinde içine koyulan maddelerden geldiğini belirterek, bu tür ürünlerin genel olarak şeker, nişasta, süt, yağ, kakao, meyve ve kabuklu yemişleri içerdiğini anımsattı.

  DAHA ÇABUK BOZULMASINA NEDEN OLUYOR

  Tat, koku ve renk verici maddelerin de şekerlemelere katılabildiğini kaydeden Doç. Dr. Var, "Kaynatılarak hazırlanan şekerlemeler daha az sayıda bozucu bakteri içerirken, şeker, süt ve kakao yağının karıştırılması ile hazırlanan çikolata soslarında bu maddelerin içeriğinde bulunan mikroorganizmalar son ürüne geçebilmekte ve ürünün daha çabuk bozulmasına neden olabilmektedir" dedi. "Aslında şekerlemeler hastalık yapıcı bakterilerin gelişimine uygun ürünler değildir" diyen Doç. Dr. Var, şekerlemelerde kullanılan çikolata, yumurta beyazı, baharat (özellikle Hindistan cevizi), süt gibi malzemelerin gıda zehirlenmesi ve tifo gibi hastalıkların etmeni olan Salmonella'nın bulaşmasına neden olabileceğini ancak, şekerlemelerdeki su miktarının azlığının bu bakterinin üründe gelişmesini engellediğini ifade etti. Buna karşın, küflenmiş ceviz, fındık, Hindistan cevizi gibi ve kuru meyveler ile hazırlanmış şekerlemelerin kansorojenik bazı küf zehirleriyle kirlenmiş olabileceğini anlatan Doç. Dr. Var, bunun uzun vadede sağlık riski oluşturabileceğine dikkati çekti.

  RAPORLARLA ORTAYA KONDU

  Doç. Dr. Işıl Var, 'Kremalı şekerlemeler ve çikolata kaplı içi yumuşak olan ürünlerde mikroorganizmalardan kaynaklı gaz oluşumu, içeriğin dışarı sızması gibi bozulmalara rastlanabilir. Kötü koşullarda (sıcak ve nemli yerlerde) bulundurulan marpizan, fondan, meyveli ve jöleli şekerlemeler bu ürünlerdeki şekere dayanıklı mayalar ve küfler tarafından bozulabilirler. 2000'li yıllara kadar mikrobiyolojik açıdan problemli olarak görülmeyen tahin helvalarının hastalık yapıcı mikroorganizmalarla kirlenebildiği durumlarda gıda zehirlenmesine neden olabileceği bizim de yaptığımız çalışmalar ve çeşitli raporlarla ortaya konmuştur' diye konuştu.


  Görüş Bildir