Euro
9.3788
0.29%
Dolar
7.8414
0.35%
Altın
450.64
0.24%
Borsa
1.329
-1.02%
Bitcoin
142.748
3.00%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Canan Karatay: Eti yağıyla yiyin

  Canan Karatay, yine ezber bozacak açıklamalar yaptı.
  • 09.10.2013 - 13:38
  Canan Karatay: Eti yağıyla yiyin

  Canan Karatay: Eti yağıyla yiyin #1

  Geliştirdiği 'Karatay Diyeti' ile tanınan Kadıköy İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, kırmızı etin çok sağlıklı olduğunu, kurbanın her bölgesinin rahatlıkla yenilebileceğini söyledi.

  SAĞLIK, ETİ YAĞIYLA YEMEKTEYMİŞ

  Kırmızı etin, kolesterolü çıkardığı gerekçesiyle yenmemesini önermenin yanlış olduğunu dile getiren Karatay, şöyle devam etti: 'Çalışmalar da gösterdi ki; kırmızı eti, yumurtayı yağsız yediğimiz zaman çok faydası olmuyor. Bunları yağıyla beraber yediğimiz zaman, mesela saf köy tereyağında yumurta kızarttığımızda ya da pirzolayı yağıyla yediğimizde maksimum derecede etkisi olur. İşte kurban eti bu yüzden yağıyla yenilecek. Çünkü eti yağıyla yediğimiz zaman onun hazmı çok daha rahat olur. Midemiz, bağırsaklarımız yorulmuyor. Onun için birlikte yenilecek. Eti yağıyla birlikte tüketince korkmayacağız, işte o zaman sağlığımıza kavuşacağız.'

  BAYRAMDA NE TÜKETMELİ?

  Karatay, bayramda bol mevsim salatası, yoğurt, ayran ve cacık tüketilebileceğini belirterek, ekmeği hiç tavsiye etmediğini ancak isteyenlerin çok az yiyebileceğini, pilav olarak da buğdaydan yapılanın tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Kurbanın etli kemiklerinin saklanmasını öneren Karatay, 'Kış boyunca onu paça ve doğal et suyu olarak herkesin kullanmasını öneriyorum. Bağışıklık sistemini en iyi güçlendiren paça ve et suyudur' diye konuştu. Barbekü soslarının kesinlikle kullanılmaması gerektiğini dile getiren Karatay, 'Esas kanserojen olan barbekü soslarıdır. Et kızartılırken tuz bile konulmayacak' ifadelerini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir