Euro
8.7427
-2.53%
Dolar
7.2556
-2.28%
Altın
404.98
-1.78%
Borsa
1.511
2.68%
Bitcoin
350.273
3.48%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  CIN’lerden korkmayın

  Rahim ağzı dokularında kanserin habercisi olabilen Cervical Intraepithelial Neoplasia adlı yapılar sizi korkutmasın..
  • 28.01.2013 - 14:11
  CIN’lerden korkmayın

  CIN’lerden korkmayın #1

  Gelişmiş tanı teknolojileri sayesinde günümüzde birçok kadının kanserden korunmasının hatta bebek sahibi olmasının mümkün olduğuna değinen Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ateş Karateke, "Rahim ağzı dokularında meydana gelen değişikliği CIN-1, CIN-2 ve CIN-3 olarak üç sınıfta derecelendiriyoruz. CIN'ler kanser değildir ve tespit edildiklerinde gereken müdahalenin yapılması ile kanser önlenebilmektedir. Kanserleşme olasılığı en az olan ve zaman içinde kaybolabilen CIN-1'lerin tespit edildiği olgularda kanser gelişimi için 10 - 14 yıl kadar bir zaman vardır. Tedavi, konusunun uzmanı hekim tarafından lezyonun derecesi ve hastanın çocuk istemi göz önüne alınarak planlanmalıdır. CIN'lerden korkmayın, zamanı lehinize kullanın" uyarısında bulundu.Human papilloma virus (HPV), genital bölgede siğillere, kanser öncülü lezyonlara ve bazı kanserlere yol açan bir virüs. Sıklıkla cinsel yoldan bulaştığı bilinen bu virüsün çok sayıda tipi var. Virüs ile en çok ilişkilendirilen kanser ise rahim ağzı kanseri. Bu virüsü taşıyan kişilerin bir kısmında, kişinin taşıdığı tipe göre siğil veya rahim ağzı kanseri öncülü lezyonlar meydana gelebiliyor.

  HASTALIK SMEAR TESTİ İLE ÖNLEBİLİYOR

  Günümüzde Pap smear testi (fırça ile rahim ağzındaki hücreleri incelemek) ile rahim ağzı kanseri öncülü lezyonlara ait bulgular tespit edilerek hastalık önlenebiliyor. Bu yüzden cinsel yaşama başlayan her kadının Pap smear takiplerini düzenli yaptırması oldukça önemli. Kadınlar için bir anlamda yol gösterici olan CIN'lerin gelişimi ve kanserleşme sürecini Prof. Karateke şöyle aktardı:

  "Pap smear testi ile rahim ağzında saptanan anormal patolojilere servikal intraepiteliyal lezyon (SIL) adı veriliyor. Bu anormal patolojiler kolposkopi adı verilen büyüteç altında incelenip, şüpheli alanlardan biyopsi alınıyor. Biyopsi sonucunda İngilizce ''Cervical Intraepithelial Neoplasia'' nin baş harflerinin kısaltması olan CIN (servikal intraepitelyal neoplaziler)'ler gündeme gelebiliyor. Bunlar, rahim ağzı epitelinde meydana gelen değişikliğin derecesine göre CIN-1, CIN-2 ve CIN-3 olarak üç sınıfa ayrılıyor. Epitelde en az değişikliğe sebep olan, diğer bir deyişle kanserleşme olasılığı en az olan CIN-1 iken, kanserleşme olasılığı en yüksek CIN-3 oluyor. Rahim ağzı kanseri taramasının önemi, kanserleşme potansiyeli olan bu CIN'lerın erken dönemde tespit edilmesi için yol gösterici olmasıdır. Çünkü CIN'ler kanser değildir ve tespit edildiklerinde gereken müdahalenin yapılması ile kanser önlenebilmektedir.

  CIN-1'İN KANSERLEŞMESİ 10-14, CIN-2-3'ÜN 1-5 YIL ALIR

  CIN-1 tespit edilen olgularda kanser gelişimi için 10 - 14 yıl kadar bir zaman vardır. Bununla birlikte; CIN-1 olguların büyük çoğunluğunun kendiliğinden iyileştiğini ve kanserleşmediğini bilmek önemlidir. Bu yüzden; CIN-1 olguları düzenli PAP smear testi ile takip edilebilir ve ilerleme tespit edilmediği sürece tedavi edilmesine gerek yoktur. Çünkü hiçbir müdahale olmadan CIN-1'lerin çoğu kendiliğinden kaybolur.

  TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

  CIN-2 ve 3 tespit edildiğinde ise rahim ağzı kanserine dönüşme olasılığı yüksektir ve bu süre yaklaşık 1-5 yıl kadardır. Bu yüzden; CIN-2 ve 3 olgularında ise tedavi yapılması gereklidir. Çünkü bu patolojilerin kansere dönüşme riski yüksek olduğu gibi süresi de kısadır. Tedavi seçeneği olarak; lezyonun dondurulması, yakılması, LEEP (patalojik kısmın çıkarılması) veya konizasyon (rahim ağzının koni şeklinde alınması) yöntemlerinden biri uygulanır. En çok uygulanan tedavi şekli LEEP ve konizasyondur."

  "CIN teşhisi yapılan hastaların bu durumdan korkmak yerine, rahim ağzı kanseri olmadan bunun tespit edilmiş olmasına sevinmeleri gerekir. Günümüz tıbbında rahim ağzı kanseri öncülü olan lezyonlar erken dönemde tespit edilebilmekte, kanser gelişimi önlenebilmektedir. Lezyonun derecesi ve hastanın çocuk istemi göz önüne alınarak tedavi planlanmalıdır" diyen Karateke; gereken müdahaleler zamanında yapıldığında yaşam kalitesi bozulmadan tedavinin mümkün olduğunun altını çizdi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir