Petrol
110.31
-0.42%
Euro
17.0228
-0.08%
Dolar
15.9431
0.11%
Altın
949.65
0.09%
Borsa
2381
0.00%
Bitcoin
473.078
-1.95%
15ºC
İstanbul
Güneşli 15 C

  Ergenlik döneminde sigara kullanımı azaldı

  Sigara bırakan bir kişinin ilk dakikadan itibaren yararlarını görmeye başladığı açıklandı.
  • 22.08.2014 - 18:03
  Ergenlik döneminde sigara kullanımı azaldı

  Ergenlik döneminde sigara kullanımı azaldı #1

  Antalya Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Atatürk Devlet Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği'ne son 3 yılda yaklaşık 17 bin kişi sigarayı bırakmak için başvurdu. Sağlık Bakanlığı'nın sigarayı bıraktırma konusunda artırdığı faaliyetler neticesinde, vatandaşların bağımlılıktan kurtulmak için sigara bırakma polikliniklerine ilgileri devam ediyor.

  ERKEKLER KADINLARDAN DAHA FAZLA SİGARA İÇİYOR

  Atatürk Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünde görevli Uzman Dr. Ali Öcal, dünyada ve Türkiye'de sigaranın büyük bir sorun olduğuna dikkati çekti. Türkiye'de toplumun üçte birinin sigara kullandığını dile getiren Dr. Öcal, "Erkekler kadınlara oranla daha fazla sigara kullanmaktadır. Kadın ve genç erişkinlerde sigara alışkanlığı giderek artıyor. Buna rağmen ülkemizde uygulanan politikalar ile sigara kullanımını düşürmeye başladık" dedi.

  "SİGARAYI BIRAKMAK ZOR BİR OLAY"

  Sigarayı bırakmak isteyenlerin ilk başvurduğu yerlerden birinin hastanelerdeki sigara bıraktırma poliklinikleri olduğunu ifade eden Dr. Öcal, şöyle konuştu: "Sigara bırakmaya karar vermek zor bir olay. Çünkü kullanıcı sigarayı bir dost, bir arkadaş, bir sevgili olarak görüyor. Bırakmak da zor oluyor. Sigara iyi bir dost değil, belirli süre sonra o dostun kötü tarafı ortaya çıkıyor. Hastalar bize kalp, tansiyon, şeker, bronşit, akciğer kanseri, nefes darlıkları şikayetlerinden biriyle başvuruyor. Hocam 'Bizi bundan kurtarın, ben bunu içmekten zevk alıyorum ama bana zarar vermeye başladı. Ne olur beni kurtarın' diyorlar. Hastalarımızın çoğu bir rahatsızlıklarının başlamasının ardından bize başvuruyor."

  YÜZDE 70'İ HASTA OLUNCA SİGARA BIRAKMAK İSTİYOR

  Sigaranın zararları noktasında bilinçlenmenin tam yerleşmediğini kaydeden Dr. Öcal, şunları söyledi: "Genellikle sigaranın problemleri ortaya çıkınca insanlar hastanenin yolunu tutuyor. Branş doktorları kişiye sigaranın bırakılmasını söylüyor. Hastalarımızda ardından bize başvuruyor. Tam anlamıyla sigaradan gerçek anlamda kurtulmak isteyen hasta portföyümüz yüzde 20-30 civarında. Yüzde 70 kesim doktorların yönlendirmesi ve bir hastalık sonrasında bize başvuruyor."

  ERGENLİK DÖNEMİNDE SİGARA KULLANIMI AZALDI

  Hedef gruplarının gençler ve sigaraya yeni başlayanlar olduğunu belirten Dr. Öcal, sözlerine şöyle devam etti: "Bu gruplar sigarayı daha rahat bırakabiliyor hem de geri kalan ömürlerini sağlıklı geçiriyor. Sigaraya başlamada hâla özenti ve arkadaş önerisi geçerlidir. Ama günümüzde sigara artık ergenlikte bir erkeklik belirtisi olarak görülmüyor. Eskiden bütün ergenler sigara içiyordu, şuan o olayı kırdık. Eğitimler, kamu spotları ve yasaklarla sigaraya yönelik antipropaganda yapılması nedeniyle gençlerimiz sigarayı bir ergenlik bir kuvvet aracı olarak görmüyorlar" Sigara bırakan bir kişinin ilk dakikadan itibaren yararlarını görmeye başladığını ifade eden Dr. Öcal, "Kalp damar hastalıkları, bronşit gibi kronikleşmiş hastalıklarda 3 ayla 3 yıl içinde yavaş yavaş iyileşiyor" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir