Euro
10.8513
0.23%
Dolar
9.3308
0.39%
Altın
533.34
0.89%
Borsa
1.431
0.08%
Bitcoin
596.500
3.03%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C

  Hamilelik döneminde ilaç yerine bulgur

  Uzmanlar hamilelik döneminde bebeklerin beyin gelişimini sağlayan folik asidini bulgurdan alınabilineceğini belirtiyor.
  • 23.11.2012 - 11:48
  Hamilelik döneminde ilaç yerine bulgur

  Hamilelik döneminde ilaç yerine bulgur #1

  Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram,bulgurun faydalarını anlattı.Ayrıca bulgurun pişirildikten sonra kurutulmuş tek ürün olduğunu dile getirdi.

  ''BULGUR DOYMAMIŞ YAĞLARA SAHİP VE BESLENMEDE ÖNEMLİDİR''

  Pişirilip kurutulduğu için bulgurda küf oluşmadığını, dolayısıyla aflatoksin de bulunmadığını belirten Bayram, şunları söyledi: ''Bulgur, böcek ve larvaların oluşumuna dayanıklıdır. Raf ömrü oldukça uzun, sıcağa ve rutubete dayanıklıdır. Bulgur doymamış yağa sahiptir, beslenmede önemlidir ve ekonomiktir. Hazırlanması kolaydır. Vejeteryan beslenmeye çok uygun bir üründür. Kalp için oldukça yararlı, sindirimi kolaydır. Süt ile karıştırıldığında mükemmel, muhteşem bir gıda oluyor.''

  FOLİK ASİDİ İLAÇTAN DEĞİL BULGURDAN ALIN

  Birleşmiş Milletler (BM) için önemli bir gıda yardım malzemesi olan bulgurun, ABD'de savaş olasılığına karşı stoklandığını aktaran Bayram, ''Bir kadın hamile olduğu zaman bebeğin beyin gelişimi için doktorlar folik asit ilaçları veriyor, bu ilaçlar çocuğun beynini geliştiriyor. Fakat Amerikalılar bizdeki gibi hap vermiyor, onlar bulgur öneriyorlar. Diyorlar ki 'hamileyseniz ilk 3 ay içerisinde bulgur yediğiniz zaman folik asidi ilaçtan değil direkt olarak bulgurdan alabilirsiniz'. O açıdan bulgur önemli'' dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir