Hastanelere kan parası ödemeyin

Hastanelere kan parası ödemeyin

Mustafa Keskin, "Vatandaşlarımız eğer öyle bir durumla karşılaşıyorlarsa Sağlık Bakanlığı'na şikayette bulunsunlar" dedi.

Keskin, sivil toplum kuruluşlarının bir ülkenin vazgeçilmezi olduğunu söyledi. Sivil toplum kuruluşları arasında en köklülerinden birinin de 145 yıllık tarihiyle Türk Kızılayı olduğunu anlatan Keskin, Türk Kızılayı'nın dünyada Türk milletinin merhamet eli ve can dostu olduğunu dile getirdi.

Türk Kızılayı'nın aynı zamanda insanların yaşam kaynağı kanı temin etmede "can dostu" olarak bilindiğini vurgulayan Keskin, "Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi olarak bölgemizdeki kan ihtiyacının yüzde 80'ini karşılıyoruz. Tokat, Ordu, Amasya, Sinop, Samsun ve ilçelerindeki bütün hastanelerin kan ihtiyacının yüzde 80'ini karşılıyoruz. Bu yıl 77 bin ünite kan toplamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

'KAN İÇİN ŞU PARAYI ÖDEYECEKSİNİZ' LAFINA ALDANMAYIN'

Türk Kızılayı'nın ülke genelinde bütün hastanelerle anlaşmasının olduğunu belirten Keskin, şunları kaydetti:

"Hastanelerle bilişim sistemiyle bağlantımız var. İnternet üzerinden ihtiyaçlarını bildirdiklerinde biz bu hastaneye hemen kanı götürüp teslim ediyoruz. Bütün hastaneler kan ihtiyaçlarını bize haftalık bildiriyorlar. Biz de götürüp teslim ediyoruz. Önceden bildirdikleri için hastanelerde boşluk oluşturmuyoruz, hasta beklemiyor. Burada şu çok önemli, hiçbir özel veya kamuya ait hastane kişiden kan parası adı altında para alamaz. Bazı hastaneler hastalarından kan için ücret alıyorlarmış. Böyle bir şey yok. Asla ve asla hiç kimse hiçbir yere kanla ilgili 1 kuruş bile ödemesin."

ŞİKAYETTE BULUNUN

Hastenelerin, Türk Kızılayı'nda kan varken hastalardan kan bulmalarını istemeyeceğini aktaran Keskin, "Hastalarımız, hasta yakınlarımız sakın hiçbir hastanenin 'kan için şu parayı ödeyeceksiniz' lafına aldanmasın. Böyle bir şey yok. Kan için ücret ödenmiyor. Vatandaşlarımız bu şekilde kandırılabilir, mağdur edilebilir. Vatandaşlarımız eğer öyle bir durumla karşılaşıyorlarsa sağlık bakanlığı'na şikayette bulunsunlar" ifadelerini kullandı