Euro
15.1429
-0.01%
Dolar
13.3720
-0.04%
Altın
790.6030
0.08%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
573.188
0.96%
7ºC
İstanbul
Çok bulutlu 7 C

  Histeri nedir

  Histeri, psikolojik kökenli fiziksel rahatsızlıkların varlığıyla tanımlanan bir hastalıktır ve daha çok kadınlarda görülür.
  • Haber Merkezi
  • 10.10.2017 - 16:20
  Histeri nedir

  Histeri nedir #1

  Başlarda kadınlara özgü bir hastalık olarak tanımlansa da bu durum tam anlamıyla gerçeği yansıtmamakla birlikte, sadece histerinin daha çok kadınlarda görüldüğü bilgisi doğrudur.

  Histeri, hastanın gerçekliği yenememesi ve bu başarısızlıktan doğan çatışmayı, aslında gerçek olmasa da hastanın gerçek kabul ettiği birtakım düşünceler yoluyla çözümleme çabasından ortaya çıkar.

  İLGİ ODAĞI OLMAK İSTERLER

  Bu kişiler ilgi odağı olmak isterler ve bunun için aşırıya kaçan tavırlar sergilemekten çekinmezler. İlgi kendilerine yönelmiş durumda değilse sıkılır, mutsuz olurlar. Kendileri dışında ilgi odağı başka biri veya başka bir şey olduğu takdirde ilgiyi kendilerine çekmek için yüzeysel davranışlarda bulunabilirler.

  DİKKAT ÇEKMEK İÇİN CİNSELLİĞİ VE TEŞHİRCİLİĞİ KULLANIRLAR

  Konuşmaları derinlik içermez, tamamen ilgi çekme amaçlıdır. Cinselliği ve teşhirciliği dikkat çekmek için kullanırlar. Gösteriş, hızlı değişen düşünce ve davranışlar, kurulan ilişkilerde sürekli sorun çıkarmak da histerik kişilik bozukluğuna sahip kişilerin diğer özellikleridir.

  TEDAVİ İÇİN TEMEL SORUN GİDERİLMELİDİR

  Histeri belirtilerinin çözülüşü genellikle kendiliğinden olmakla birlikte içgörü kazandırmaya yönelik destekleyici terapi yada davranış terapisi ile desteklenebilir. Tedavi öncesinde hastanın çok iyi bir değerlendirmesi yapılarak bedensel bir hastalığının bulunmadığından emin olunmalıdır. Tedavi, temeldeki sorunun giderilmesiyle olasıdır.

  Hastanın psikoterapi önerisine direnç göstermesi durumunda zorlanma yaratan etken üzerine odaklanIlabilir. Hastaya yakınmalarının hayali olduğunu söylemek çoğu zaman durumu daha da kötüleştirir.


  Görüş Bildir