Petrol
94.99
-0.12%
Euro
18.243
-0.06%
Dolar
17.9634
0.03%
Altın
1.023
-0.38%
Borsa
2828
-1.01%
Bitcoin
432.960
-0.60%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Kalbi olanlar korku filmi ve maç izlemesin

  Kardiyoloji Uzmanı Dr. Muzaffer Yılmaz, kalp rahatsızlığı olan hastaların stres ve heyecandan uzak durmaları gerektiğini belirtti.
  • 07.02.2014 - 17:03
  Kalbi olanlar korku filmi ve maç izlemesin

  Kalbi olanlar korku filmi ve maç izlemesin #1

  Dr. Muzaffer Yılmaz, heyecanlı maçların ve korku türü filmlerin kalp rahatsızlığı geçiren hastalar için tehlikeli olduğunu ifade ederek, ''Kalp hastalığı olan, kalp krizi geçiren, kalbine stent takılan hastalar, heyecandan ve stresten uzak durmalıdır çünkü bu hastaların kalp hızını artırmamaları çok önemlidir.

  Derbi maç heyecanı, korku filmi izleyen hastaların, sıkıntı ve stresi yaşayan kişilerin kalp hızı süratle yükselir. Kalbin hızının artmasıyla birlikte kalbin oksijene ihtiyacı artar, kalp damarlarında spazmlar meydana gelir. Bizim amacımız burada kalp hızını artırmamak. Bu tür filmler, ve derbi maçlar, kalbin hızını arttırdığı için kalbin oksijene ihtiyacı artmakta bu da kalpteki göğüs ve kalp ağrılarına sebep olmaktadır. Dolayısıyla bunlarda kalp krizi riski fazla olmaktadır' ifadelerini kullandı.

  'KALP HIZINIZI ARTTIRMAYIN'

  Rahatsızlığı bulunan hastaların taraftarı oldukları takımın maçlarından, korku ve heyecana sebep olan filmlerden uzak durmaları gerektiğini kaydeden Yılmaz, ''Kalbiyle ilgili rahatsızlığı bulunanlar, kalp hızını artırmamalı. Kalp hızı artıkça kalp krizi riski artmaktadır. Zaman zaman televizyonlarda izlediğimiz gibi maç sırasında kalp krizi geçiren bir sürü hasta olmaktadır. Bu hastalar kendilerini sıkıntıdan ve stresten uzak tutmalı, maçlara gitmemeli çünkü bu tür vakalar ve bu tür olaylar kalp hızındaki artışlarla birlikte kalp krizini tetikleyerek ölümlere neden olmaktadır. Bu tür hastalar, maçların özetlerini seyretsinler ya da evde izlesinler.

  KALP ATIŞI 60 VE 70 ARASI NORMAL

  Soğuk havalarda da bu tür maçlara gitmemeleri daha iyi olacaktır. Kalp atış hızı normalde dakikada 60 ile 80 arasıdır ancak 60 ve 70 arası tutmak her zaman idealdir. Bir de hipertansiyonu olan hastaların bu tür olaylardan uzak durmasında fayda var. Yine heyecan ve strese bağlı tansiyon yükseklikleri buna bağlı felçler, ani ölümler her zaman meydana gelebilmektedir. Hastalara dikkatli olmalarını tavsiye ederim' şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir