Kürtaj tartışmalarına nokta koyacak yasa taslağı

Kürtaj tartışmalarına nokta koyacak yasa taslağı

Kürtaj yasa taslağı şekillenmeye başlandı. Amerikan modelinin esas alındığı taslağa göre uzman hekimler anneye kürtajın kadın üzerindeki zararları ve bebeğin nasıl alındığını gösteren videoları izletecek.

Son aşamada anneye bebeğin kalp sesleri dinletilecek. Yöntem ABD'de anneler üzerinde yüzde 90 oranında başarı sağladı. Yeni Şafak'tan Ayfer Mallı'nın haberine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kürtaj cinayettir" açıklamalarının ardından Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ortak olarak hazırlanan taslağın detayları ortaya çıkmaya başladı. Kürtajdan vazgeçirilmesi için anne adayına çocuğun kalp sesi dinletti-rilecek. Kürtaj ile ilgili taslağın hazırlanması konusunda oluşturulan kurul, pekçok ülkenin kürtaj politikasını incelendi. Kürtaj politikası Türkiye'nin bu konuya bakışına en yakın olan Amerikan modelinin seçildi.

KALBİNDEKİ ÇOCUĞUN KALP SESİ DİNLETİLECEK

Buna göre öncelikle kürtaj yaptırmak isteyen anne hastanelerde hekim ile anne adayı başbaşa bir görüşme yapacak. Uzman doktor, anneye kürtajın kadına zararları ve bebeğin nasıl alındığına dair videolar izletilecek. Ancak anne adayı vazgeçmez ise son çare olarak karnındaki çocuğun kalp sesi dinlettirilecek. Amerika'da 19 eyalette uygulanan bu sistemde anneye 'kısa süreli terapi' uygulanıyor. Kürtaj ve meme kanseri arasındaki bağlantıya dikkat çekilerek, anneye kürtajın uzun dönemdeki psikolojik etkileri ve ceninin acı çektiği yönünde bilgiler veriliyor. Amerika'daki bu çalışma modelinin anne adayları üzerinde yüzde 90 başarı sağlandı.

DOĞUM İZNİ UZAYACAK

Taslakta çalışan annenin doğum sonrası izin süresine yönelik düzenleme de yeralıyor. Annenin 4 ay olan doğum izni süresinin 6 aya çıkarılması planlanıyor. Ancak kadının 6 ay doğum iznine ayrılmasının iş dünyasında kadın istihdamını düşüreceği veya kadını iş hayatından soğutacağı düşünülerek bu konuda birtakım önlemler de alındı. Bu önlemler kapsamında dünyadaki gelişmiş ülkelerde uygulanan doğum iznine çıkmış kadının yerine geçici olarak birisinin çalıştırılması veya maaşının belli bir kısmı ile sigortasını devletin ödemesi planlanıyor.

KORKUSU OLAN SEZARYEN YAPTIRACAK

Taslakta sezaryen ile ilgili de çalışmalar yapıldı. Buna göre annenin çok ciddi bir doğum korkusu varsa, sezaryen olması zorunlu olarak kabul edilerek cerrahi müdahale yapılacak. Buna göre Bakanlık, çok fazla sezaryenle doğum yaptıran hastaneleri denetim altına alacak. Eğer aksi bir uygulama olduğunu görürse ağır yaptırımlar uygulayacak. Öte yandan Bakanlık vatandaşın sezaryenle ilgili farkındalığını artırmak için hastane kapılarında ve çeşitli sağlık kuruluşlarında tanıtıcı broşürler asacak.

DOĞUM HASTANELERİNE LÜKS OTEL KONFORU

Ayrıca doğum hastanelerindeki odalar lüks otel konforunda olacak. Yeni yapılacak olan hastanelerde, genel doğum odaları kaldırılacak. Bunların yerine müstakil odalar yapılacak. Tek kişilik odaların içerisi kadının sancısını çekmesi ve doğum yapmasını mümkün kılar hale getirilecek sistemlerle donatılacak. Odalarda refakatçi için ikinci bir yatak buldurulacak.