Petrol
112.53
2.25%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
361.552
-1.58%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Nefes darlığının nedenleri ve tedavisi

  Doç. Dr. Reha Baran, nefes darlığını, belirtilerini, hastalıklarla bağlantılarını ve tedavi yöntemlerini anlattı.
  • 07.05.2014 - 16:12
  Nefes darlığının nedenleri ve tedavisi

  Nefes darlığının nedenleri ve tedavisi #1

  Aşırı efor sarf edildiğinde ya da ani hava değişimleri gibi çevresel etkenler nedeniyle nefes almakta güçlük çekmek olağan bir durum, ancak nefes darlığı aniden başlıyor ve uzun sürüyorsa, o zaman ciddiye almakta fayda var. Çünkü bu sorun anemiden kalp damar hastalıklarına, panik bozukluktan bronşite, astımdan akciğer kanserine kadar birçok hastalığa işaret edebiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Reha Baran, nefes darlığını, belirtilerini, hastalıklarla bağlantılarını ve tedavi yöntemlerini anlattı.

  Nefes darlığı sık yaşanan bir sorun mu? Hangi sıklıkta görülüyor?
  Nefes darlığı polikliniklere başvuran göğüs hastalıkları hastalarının yüzde 30'a yakınında görülen önemli bir yakınmadır.

  Hangi durumlarda olağan karşılanıyor?
  Nefes darlığı hissi hiçbir zaman olağan kabul edilmemelidir. Eğer bir kişi nefesim daralıyor , eskisi gibi rahat nefes alamıyorum derse mutlaka bir problem vardır. Örneğin soğuğa çıktığında nefes alamaması astıma ait bir bulgu olabilir, eforla artan nefes darlığı KOAH, fibrozis, romatolojik hastalıklar, anemi, tiroid hormon bozuklukları veya kalp hastalıkları gibi birçok hastalığın belirtisi olabilir. Hiçbir sebep bulamasanız bile psikojenik dispne dediğimiz kişinin iç sıkıntılarından kaynaklanan, nefesinin yetmediği hissi de önemli bir nefes darlığı nedenidir.

  Nefes darlığı ciddiye alınması gereken bir sorun mu?
  Kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Akciğer hastalıkları kadar diğer sistemlerin bazı hastalıklarında da nefes darlığı ilk bulgu olabilir. Bu nedenle nefes darlığı nedenleri ayrıntılı olarak araştırılmalıdır.

  Nefes darlığı ne zaman bir hastalığın belirtisi olabiliyor?
  Gece oluşan nefes darlıkları özellikle yatınca artıyorsa kalp hastalıklarının belirtisi olabilir. Kişinin oturduğu yerde dahi nefes darlığı hissetmesi astım, KOAH, akut bronşit, zatürre, akciğerde yer işgal eden kitle varlığı, akciğer zarları arasında sıvı toplanması, emboli ( damar tıkanıklığı), fibrozis gibi birçok akciğer hastalığına ait olabileceği gibi, anemi, romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, hormonal bozukluklar gibi vücudun hemen tüm sistemlerini ilgilendiren hastalıklarda da karşımıza çıkabilir.

  Hangi nefes darlığı tipi, hangi hastalığın işareti olabilir?
  Eforla oluşan nefes darlığı; KOAH ( kronik bronşit amfizem, sigara içenlerin hastalığı) fibrozis, kalp yetmezliği, pulmoner hipertansiyon
  İstirahat anında oluşan nefes darlığı: Astım, pulmoner emboli, zatürre, akciğer kanserleri, akciğer zarında sıvı toplanması, anemi
  Yatarken oluşması: Kalp yetmezliği, KOAH, reflü, uykuda solunum apnesi gibi hastalıkların belirtisi olabilir

  Nefes darlığının altında yatan neden nasıl tespit ediliyor, tanı nasıl konuluyor?
  Öncelikle dikkatli bir hikâye alınması, fizik muayene gerekiyor. Sonrasında akciğer grafileri, solunum fonksiyon testleri, egzersiz testleri, arter kanında oksijen ve karbondioksit ölçümleri bize nefes darlığının nedenleri açısından çok önemli bilgiler verir. Bu testlerle nefes darlığının nedeninin akciğerde olup olmadığı anlaşılır ve gerekirse daha ayrıntılı testlere geçilir. Erken tanı konması çok önemli, altta yatan hastalığın ilerlemeden durdurulması için erken tanı şart

  Nefes darlığı nasıl tedavi ediliyor?

  Nefes darlığının tedavisi altta yatan hastalığın tedavisi ile mümkündür. İlave olarak hastalara oksijen verilmesi veya basınçlı hava verilmesi gibi yöntemler yapılabilir.

  Rahat bir soluk almak için neler yapmalı, nelerden kaçınmalı?
  Sigara dumanı ve kirli havadan kaçınılmalı
  Düzenli spor yapılmalı
  Deniz seviyesinden çok yüksek yerlerde yaşanmamalı
  Burundan nefes alınmalı
  İdeal kilo da olunmalıdır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir