Petrol
86.41
0.98%
Euro
19.7105
0.41%
Dolar
18.628
-0.03%
Altın
1.083
0.59%
Borsa
4963
0.00%
Bitcoin
327.020
1.51%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Obezite en riskli hastalıklar sıralamasında ilk 10'da

  Obezite en riskli hastalıklar sıralamasında ilk 10'da

  Uzman Dr. Onur Oral, "Obeziteden korunmak için haftada üç gün 30 dakika yavaş yürüyüşle başlayıp, haftada beş gün 45 dakika tempolu yürüyüş yapmak gerek" dedi.
  • DHA
  • 22.05.2019 - 15:09
  • Güncelleme : 22.05.2019 - 15:09

  Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Uzman Dr. Onur Oral, obezitenin nedenlerini "Obezite harcanandan daha fazla enerji alınması sonucu, vücutta aşırı miktarda yağ dokusunun olması sebebiyle gelişen,  genetik ve çevresel etkileşimli, sağlıklı yaşam adına ciddi ve kronik sorunlara neden olabilen ve oluşum nedeni çok sayıda faktöre bağlı, medikal tedaviye ihtiyaç duyulan metabolik bir sağlık problemidir." şeklinde anlattı.

  "ÜLKEMİZİN YAKLAŞIK YÜZDE 35'İNDEN FAZLASI OBEZİTE PROBLEMİYLE KARŞI KARŞIYA"

  Obezitenin risk faktörleri arasında birçok etkenin olduğunu belirten Oral, "Obezitenin en önemli risk faktörleri arasında özellikle genetik yatkınlık, fiziksel aktivitede azalma, beslenme alışkanlıkları, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, evlilik, doğum sayısı gibi faktörler göze çarpıyor. Erişkin ve çocuk obezitesi tüm dünyada ama özellikle gelişmekte olan ülkelerde hızla yayılıyor. Ülkemizde toplumun yaklaşık olarak yüzde 35’inden fazlası obezite problemiyle karşı karşıya kalıyor. Hatta bu oran erkeklerde yüzde 7,9, kadınlar da yüzde  23,4" diye konuştu.

  "EN RİSKLİ 10 HASTALIKTAN BİRİ"

  Obezitenin başka hastalıklara da davetiye çıkardığını vurgulayan Dr. Oral, "Birçok kronik hastalığın obezite ile yakından ilişkili olduğu biliniyor.  Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü, obeziteyi en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul ediyor. Bu konuda yürütülen son araştırmalarda kanserle yakın ilgisi olduğu da belirlenmiştir." dedi.

  "SAĞLIKLI BİR TOPLUM İÇİN SAĞLIKLI BESLENME"

  Obeziteden korunma yolları hakkında da bilgi veren Oral, şöyle dedi:
  "Sağlıklı yaşam ve obezite kökenli hastalıkların önlenmesinde en akılcı önlem, dengeli ve yeterli bir beslenme alışkanlığıyla birlikte, haftada 3 gün 30 dakika yavaş yürüyüşle başlayıp haftada 5 gün 45 dakika tempolu yürüyüşler önem taşıyor. Bu tip bir fiziksel aktivite sağlıklı beslenmeye ek olarak 100- 200 kalorilik bir kayıp sağlar. Uzun süreli fiziksel aktivite için, her gün 30 dakika yürüyüş alışkanlığının kazanılması, obezitenin önlem ve tedavisinde olumlu sonuçlar verdiği gözden uzak tutulmamalıdır.

  Sonuç olarak, sağlıklı bir toplum için sağlıklı beslenme alışkanlığının yanı sıra, fiziksel aktivitenin tüm bireyler için yaşamsal önem ve anlam taşımakta olduğunu tekrar hatırlamak ve bu konuda farkındalığı arttırabilmek için ‘Dünya Obezite Günü’ güzel bir şans olarak değerlendirilmeli."


   
  Görüş Bildir