Petrol
110.65
-1.60%
Euro
17.3991
0.07%
Dolar
16.6857
0.29%
Altın
977.2
0.43%
Borsa
2416
0.57%
Bitcoin
317.372
-6.09%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Okula dönen çocuklar için hijyen ipuçları

  Yüz yüze eğitimde koronavirüse karşı dikkat edilmesi gereken en önemli konunun 'hijyen' olduğunu belirten Prof. Dr. Oğuz Özyaral, ebeveynlere ve çocuklara tavsiyelerde bulundu.
  • DHA
  • 25.02.2021 - 15:35
  • Güncelleme : 25.02.2021 - 16:03
  Okula dönen çocuklar için hijyen ipuçları

  Milli Eğitim Bakanlığı 1 Mart 2020 itibarıyla yüz yüze eğitimin başlayacağını duyurmuştu.

  Bu kapsamda eğitime başlayacak çocukların aileleri için önemli uyarılarda bulunan İstanbul Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, koronavirüse karşı dikkat edilmesi gereken en önemli konunun hijyen olduğunun altını çizerek ebeveynlere ve çocuklara önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

  Okula dönen çocuklar için hijyen ipuçları #1

  AİLENİN ROLÜ ÇOK ÖNEMLİ

  Çocuk doğup büyüdüğünde 'oraya dokunma, kirlidir, ellerimizi yıkıyoruz' tanımlaması yapıyorsak bunun gene aynı şekilde devam etmesi gerekmektedir. 3-4 yaşındaki çocuklar maskesiz neredeyse çıkmıyor, onlar çok daha kolay ve çabuk öğrenebiliyor.

  Günde ortalama 150 farklı yere dokunduğumuzu hesaplarsak sizden önce de oraya başkalarının dokunduğu hesaplandığında binlerce faktörün ellerimiz tarafından kirlilik unsuru olarak alınabileceğini biliyoruz. Bu noktada yapılması gereken yemek yemeden önce ve sonra, tuvaletlere girmeden önce ve sonra, dersliklere girmeden önce ve sonra mutlaka ellerin bir antiseptikle temizlenmesi gerekiyor. Burada da bunu aşırı uçlara kaçırmamak için öğretmenin ve ailenin rolü çok önemli.

  Bazı temizleyici maddeler belli bir süreden sonra etkinliğini yitiriyor ya da sürekli kullanıldığında egzama gibi sorunlar yaşanabilir. Doğal mikrobiyal yük kalktığı için hastalık unsuru olan mikroorganizmaların girişi için bir odak noktası olacaktır. Aşırıya kaçmadan en doğrusu su ve sabunla yıkamaktır. Sabunu da toplu yerlerde sıvı tercih etmek gerekir.

  Okul yönetiminin üzerine de büyük görevler düşüyor. Okul yönetimlerinin dezenfeksiyon, asepsi ve antisepsi kurallarını mutlaka uygulaması gerekir. Dezenfeksiyon, asepsi ve antisepsiyi birbirine karıştırmamak gerekiyor. Dezenfeksiyon da dezenfektan maddeler yüzeylere, masalara, yerlere ve eşyalara kullanılır. Asepsi-antisepsi kurallarına bakıldığında insanın elleri, vücudu için kullandığı ve dokunduğu yerlerden eline geçen mikroorganizmaların kendisine bulaş getirip hastalık yapmaması ve aldığı mikroorganizmayı bir başka yere taşımaması için yapılan sistemdir. Bütüncül olarak bakıldığında hijyen kurallarından söz etmiş oluyoruz.

  Okula dönen çocuklar için hijyen ipuçları #2

  ÇOCUKLARIN BESLENME ÇANTALARI İÇİN ÖNERİLER

  Beslenme çantalarının içerisinde hiçbir şekilde kutulanmış ürünler koyulmamalı. Tercihim mevsim sebze ve meyveleri tüketmeleridir. Meyve suyunu kendiniz sıkıp çocukların suluklarına yerleştirmelisiniz. C vitamini yüksek olan meyve ve sebzeleri tüketmenizi tavsiye ederim.

  Her gün ceplerine onların avuç içi kadar birer ikişer badem, fındık, ceviz, kuru incir, kuru kayısı, kuru erik koyabilir. Herkesin avuç içi kalbi kadardır. Kaju ve yer fıstığından kaçınıyoruz çünkü çocuklar bunlara alerjik reaksiyon gösterebiliyor. Küçük yaştaki çocuklarımız için bunlar hariç diğer kuru meyve ve kuru yemişleri tuzlanmamış, sade ürünleri tercih etmeleri gerekiyor.

  Ayran, süt, kase yoğurt tüketmelerinde her zaman büyük fayda var. Kalsiyum almadan D vitamini, D vitamini almadan da kalsiyum bir işe yaramıyor. Demir ve B12 açığını kapatmak için tencere yemeklerini yapmamız gerekiyor. Tencere yemeklerinin de en önemli özelliği günlük ihtiyaç olan vitamin ve eser elementlerin net bir şekilde yemeğin suyuna geçmiş olmasıdır. Bazı gıdalardaki besleyici unsurlar ancak piştiğinde yemeğin suyuna geçerek bize fayda sağlayabilir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir