Petrol
113.95
-0.25%
Euro
16.35
0.70%
Dolar
15.63
0.56%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
479.692
-0.85%
12ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 12 C

  Parkinson gençleri de tehdit ediyor

  Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Emre, genç insanlarda da Parkinson'un görülebildiğini söyledi.
  • AA
  • 12.04.2016 - 05:13
  Parkinson gençleri de tehdit ediyor

  Parkinson gençleri de tehdit ediyor #1

  Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği tarafından "Dünya Parkinson Günü" kapsamında, hastalığa dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Topkapı Eresin Otel'de düzenlenen "Parkinson İçin Sen de Durup Düşün" etkinliğinde, hasta ve hasta yakınları bir araya geldi.

  Etkinlikte konuşan Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre, hastalığa ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla çalışmaların devam ettiğini söyledi.

  Parkinson'un, beynin ufak bir bölgesinde doğal olarak dopamini üreten hücrelerin kaybı sonucunda ortaya çıktığını anlatan Emre, şu bilgileri verdi:

  "Türkiye'de şu an 100 bin civarında Parkinson hastası olduğunu varsayıyoruz. Parkinson, yaşla beraber artan bir hastalık ama sadece ileri yaş sorunu da değil. Genç insanlarda da Parkinson görülebiliyor. Erkeklerde kadınlara göre biraz daha fazla görülüyor."

  Parkinson'da erken ve doğru teşhis, doğru tedavi, egzersiz ile hasta yakını desteğinin önemli olduğunu belirten  Prof. Dr. Emre, "Tüm hastalara hastalıkla barışık yaşamalarını tavsiye ediyorum. Kesinlikle hastalığa teslim olmamalılar." ifadelerini kullandı.

  "PARKİNSON'UN ŞİDDETİ VE ETKİLERİ, KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİR"

  Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Haşmet Hanağası da Parkinson'un şiddetinin ve kişiyi nasıl etkilediğinin hastadan hastaya değişebileceğine değinerek, "Parkinson tanısı konduğunda hastalarımız hayatlarının kısa sürede değişeceğini, kısa sürede hareketsiz hale geleceklerini düşünüyorlar. Ancak bu düşüncelerin aksine Parkinson, büyük oranda tedavi edilebiliyor. Bu sayede hastalar kaliteli bir yaşam sürdürebiliyor." şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir