Petrol
93.05
0.77%
Euro
18.2648
0.11%
Dolar
17.9613
0.26%
Altın
1.026
0.44%
Borsa
2913
0.00%
Bitcoin
439.859
1.40%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Saç ekiminde başarı yükseliyor

  Saç dökülmesi, operasyon tekniklerinin gelişmesi nedeniyle dert olmaktan çıkıyor.
  • 04.03.2013 - 16:43
  Saç ekiminde başarı yükseliyor

  Saç ekiminde başarı yükseliyor #1

  Saç ekiminde gelinen yeterlilik "saçsızlığın hüznünü" yaşamaya gerek kalmadığını gösteriyor. Yan etkisi olmayan, acısız, ağrısız saç ekim imkanı sunan operasyonlar, sanıldığından daha uygun fiyata gerçekleşebiliyor.

  ANESTEZİ YAPILIYOR

  2003 yılından bu yana başkanlığındaki ekiple çok sayıda saç ekimi gerçekleştiren Elit Polikliniği yöneticisi, Op.Dr.Beyhan Kanmaz, saç ekiminden insanların korkmalarının en başta gelen nedeninin, iğne fobisi olduğunu belirterek, "İğne (enjeksiyon) yapılırken acı duyacakları ve ağrı çekebileceklerini düşünürler. Bir diğer neden; operasyon sonrası görüntülerinin, öncesine oranla kötü ya da yapay durmasından aşırı endişelenmeleridir. Saç tellerinin alındığı bölgede yara izi ve eksiklik oluşacağı kanısı da korkuyu artırmaktadır. Tüm bunlar "bilgi eksikliğinden" kaynaklanmaktadır. Saç ekimi yapılacak bölgeye iğneyle lokal anestezi yapılır. Çok ince iğne uçlarıyla, çok hızla kısa sürede ve hastanın hassasiyetlerine büyük özen gösterilerek yapılan bu anestezi genellikle minumum acı ve ağrı ile tamamlanır. Ardından hasta konforlu bir şekilde sohbet ederken, uzmanlar tamamen risksiz "saç ekim" safhalarını yürütür" dedi.

  Ekiplerinin, saç ekiminde en etkili yöntem kabul edilen Fue tekniğini uyguladığını belirten Op.Dr.Beyhan Kanmaz, şu noktaları vurguladı:

  "1. Fue tekniğinde kesi yapılmadığı için herhangi bir iz söz konusu olmaz.

  2. Yeni çıkan saçlar; ensedeki saç folikülleri kökenli olduğu için daha canlı ve daha kalıcıdır.

  3. Saç ekimi; uygulama sonrası 2 gün dinlenmeyi, 10 gün yoğun korumayı ve 2 hafta özel bakımı gerektirir.

  4. Saç ekimi yöntemiyle, kaş ekimi, sakal bıyık ekimi ve yara izleri ekimleri de başarıyla uygulanmaktadır".

  Dr. Kanmaz, saç ekiminde, ekim yapılacak alanın büyüklüğüne göre ortalama bir fiyat belirlendiğini, ekim alanının artıp eksilmesi durumunda fiyatlandırmada küçük farklılıklar olabileceğini belirtti.
  Saç ekimi sonrası, işlem yapılan alanda dökülmelere rastlanmadığını ifade eden Kanmaz, "Kendi saçının olduğu ve ekilme yapılmayan diğer alanlarda dökülmeler görülmektedir. Saç ekimi sonrası ekilen saçlar ilk bir ay içinde dökülür, 3. aydan sonra tekrar çıkmaya başlar. Ekilen saçlar maksimum gücüne ortalama 8. ayda ulaşır. Ekim yapılan yerde daha önceden bulunan saç tellerinin dökülme ihtimali olabilir, ancak ekilen saçlar dökülmez. Kafa derisinde herhangi bir cilt hastalığı bulunmayan, saç alınacak bölgede (öncelikle ense kısmında) uygun kök saçı bulunanlar ve lokal anesteziye alerjisi olmayan, ergenlik dönemi sonrası "saç dökülme sorunu" olan kadın erkek herkes, saç ekimi yaptırabilir.

  Ekilen saçları uzatabilir miyiz? Boyayıp, perma, maşa ya da brezilya fönü yaptırabilir miyiz? Ekilen saçlarınızı, kırılmadığı sürece belinize kadar uzatabilirsiniz. 8.aydan itibaren de boyayıp "perma, brezilya fönü v.s." işlemler yaptırılabilir".

  Fue tekniği ile saç ekiminin 3 aşamada gerçekleştirildığını kaydeden Kanmaz, "1. aşama: Ensede saç foliküllerinin alınacağı bölüm hazırlanır. Lokal anestezi uygulanır. Foliküller mikromotor ile tek tek alınır ve hazırlanan özel solüsyonlarda bekletilir. Birinci aşama ortalama 2 - 3 saat sürer. Süreyi alınacak saç miktarı belirler. 2. aşama: Saç ekilecek bölgeye lokal anestezi uygulanır. Sonra özel cihazlarla kişiye uygun kanallar açılır. Doğal görünümün sağlanması için bu kanalların yönü sayısı ve sıklığı çok önemlidir. Bu aşamada ortalama 2 saat sürer.

  3. aşama: Saç folikülleri açılan kanallara tek tek yerleştirilir. Gelecekteki görüntüyü belirleyecek bu uygulama 2 - 3 saat sürer.

  PANİK YAPILMAMALI

  Toplam 6 - 8 saatlik bir süre sonunda saç ekimi uygulaması tamamlanmış oluyor. Saç foliküllerinin alındığı ense bölgesi pansuman yapılarak kapatılır. Saç ekilen bölge ise açık bırakılır. Operasyonun yapıldığı gün bu bölgeye Elit ekibi kontrolünde ilaç uygulaması yapılır. Daha sonra iki hafta süresince kişinin kendisi, evde her akşam özel losyonlarla pansuman yapar. Bu losyonlar o bölgedeki kabuklanmayı temizler; 45 dakika beklendikten sonra ılık duşta fazla saçları zorlamadan yıkama yapılır. Birinci ayın sonunda ekilen saçların yüzde 80'ni dökülebilmesine karşın üçüncü ayda tekrar çıkmaya başlar ve 8 ila 12 ay arasında beklenen en ideal sonuç elde edilebilmektedir. Üçüncü ayda saçlar tekrar çıkıncaya kadar saçsız görüntüye sabredilmeli, panik yapılmamalıdır" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir