Su için güzelleşin

Su için güzelleşin

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. dr. İbrahim Saraçoğu , cildi çabuk yaşlanan kadınlara tavsiyelerde bulundu. İnsanın gençliğini ihtiyarlığı için yaşadığını dile getiren İbrahim Saraçoğlu, suyun faydalarının üstünde önemle durdu.

SUYUN YERİNE BAŞKA BİR ŞEY OLMAZ

Saraçoğlu, "Bol su içeceksiniz. Günde en az 1,5 litre su içeceksiniz. Suyun yerine başka bir şey olmaz. 'Havuç suyu içeyim, portakal suyu içeyim' demeyin. Az su içende selülit gelişir. Kadınlar erkeklere nazaran daha az su içer. Az su içen bayanların saçları canlılığını kaybeder. Su içeceksiniz. Su az içilirse saçları da matlaştırır. Acı, baharat, sarımsak ve domates çok faydalı. Sivilcileri olanlar bu gıdalara karşı ölçülü olacaklar'' dedi.

''CİLDİN HAVAYLA TEMAS ETMESİ LAZIM''

Ayrıca maydonozun faydalarına da değinan Saraçoğlu, '' Anadolu köylüsünün pazarlara getirdiği küçük yapraklı maydonozda şifa saklı. İnsanın gözünü boyamak için yakışıklı elmaları satıyorlar. Ama tadı ve tuzu yok. Domatesi mevsiminde tüketmeye bakın. Topraktan alınan gıdalar çok faydalı ama onu değiştirmemeliyiz. Cildi örten bazı kozmetikler var . Bazı sanatçıları görüyorsunuz. Makyajsız gördüğünüz zaman ciltte leke var. Cildinizin havayla temas etmesi lazım. Üzerine katman katman bir şeyler sürerseniz ekranda güzel görünebilir. İşin aslında ise cilde zarar verirsiniz.'' şeklinde konuştu.

"CİLDİNİZİN GÜZELLİĞİ İÇİN TEMİZ HAVADA DOLAŞIN"

Ruh sağlığının cildi genç tuttuğunu ifade eden Saraçoğlu, ''Cildinizin güzelliği için temiz havada dolaşın. Mümkün olduğu kadar katkı maddeli kimyasallardan uzak durun. Tıpkı proteinler gibi hareket eder. Vücuttan terleme yoluyla atamazsınız. Şimdi ciddinizi tazelemek istiyorsunuz, lahananın faydasını görürsünüz. Lahanayı 15 dakika kaynatıp suyunu içtiğinizde yağ dokusundaki toksinleri atarsınız'' diye konuştu.