Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C

  Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer

  Dr. Latif Küpelioğlu tüp bebek süresi hakkında bilgi verdi.
  • 19.10.2015 - 16:05

  Tüp bebek tedavisi kaç gün sürer

  e

  Tüp bebek tedavisi, günümüzde en başarılı yardımcı üreme yöntemidir. Başından sonuna kadar 1 ayda tamamlanan bu tedavi, hastanede yatmayı gerektirmez.

  TÜP BEBEK TEDAVİSİ AŞAMALARDAN OLUŞUR

  Tüp bebek tedavisi doğal yollardan çocuk sahibi olamayan anne ve baba adaylarına uygulanan; anne ve babadan alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ile uygulanan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi, aşamalardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Tedavi süreci, kısırlık sebebine göre değişkenlik gösterebilir ancak genel olarak 1 ayda tamamlanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde süreci belirleyen tercih edilen yöntemdir.

  Bu tedavide 2 yöntem kullanılmaktadır.

  • Klasik tüp bebek uygulaması = IVF = in-vitro fertilizasyon

  • ICSI = Mikroenjeksiyon = İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu

  Mikroenjeksiyon yöntemi günümüzde daha yaygın olarak kullanmaktadır. Bunun sebebi ise mikroenjeksiyon yönteminin sperm sayısı yetersiz olan erkekler için bir devrim niteliğinde olmasıdır. Ancak iki yöntem de oldukça başarılıdır. Hangi yöntemin uygulanacağına hastaların kısırlık sebebine göre karar verilmektedir. Erkek adaylar, tedavi süresince merkeze yalnızca iki defa gelebilirler.

  İlk muayene aşamasında ve döllenme aşamasında merkezde olmaları yeterli olacaktır. Ancak anne adayının bu süreçte sürekli merkezde bulunması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisinde hastanede yatmaya gerek yoktur. Tedavi ve muayeneler merkezden yapılır ve daha sonra anne adayı evine gidebilir.

  TÜP BEBEK AŞAMALARI

  İlk aşama ortalama 1 gün sürer. Bu aşamada tedaviye başlanacağı güne karar verilir. İkinci aşamada ise ilaç kullanımına başlanır ve bu da ortalama olarak 15 gün sürer. Üçüncü aşama ise yumurta toplama aşamasıdır. Bu aşama 30 dakika içerisinde tamamlanır. Hasta daha sonra evine gidebilir. Bu sırada döllenme aşamasına geçilir ve döllenen yumurtalar İnkübatör de saklanır. Yumurta toplama aşamasından 2-3 gün sonra yeniden merkeze gidilir. Bu dördüncü aşamada ise embriyolar rahim içerisine transfer edilir.

  Bu işlem 5 dakikada tamamlanmaktadır. Uygulama tamamlandıktan sonra ise anne adayı evine gidebilir. Bundan sonra ise çift serbesttir. Gebelik testi yapılana kadar merkeze gidilmesi gerekmemektedir. Transfer gününden 12 gün sonra gebelik testi için merkeze gitmelisiniz. Gebelik testi için merkeze gitmek istemeyen adaylar ise bu testi herhangi bir sağlık kuruluşundan da yaptırabilir.

  Tüp bebek tedavisi kesin çözüm mü?

  Tüp bebek tedavisi en başarılı yardımcı üreme yöntemi olsa da yüzde yüz bir başarı garantisine sahip değildir. Bu sebeple de çiftlerin beklentilerini bu yönde tutması önemlidir.

  Tüp bebek tedavi süresince hastanede yatmam mı gerekiyor?

  Tüp bebek süresince anne adayının hastanede yatmasına gerek yoktur.

  Tüp bebek tedavilerinde cinsiyet seçimi yapılıyor mu?

  Tüp bebek tedavilerinde elde edilen embriyolar ile cinsiyet belirlemek mümkündür. Ancak ülkemizde dahil olmak üzere birçok yerde bu cinsiyet seçimi yasal değildir.

  Tüp bebek tedavisinde sigaranın etkisi var mı?

  Tüp bebek tedavisine başlamadan en az üç ay önce sigara kullanımını bırakmak gerekmektedir. Gebelik süresince ve emzirme döneminde de sigara kullanımı kesinlikle önerilmez.

  Tüp bebek tedavilerine başlamak için yaş sınırlaması var mı?

  Kadınların yaşı, tedavi için oldukça önem teşkil eder. Yaşın ilerlemesi ile tedavide başarı şansı azalmaktadır.

  Yumurtaların halen çalışıyor olması ve embriyonun tutunabilmesi için yeterli kaliteye sahip olması gerekiyor. 35 yaşını geride bırakmış kadınların tüp bebek tedavisinde başarı oranı düşmektedir. Mümkün olduğunca zamanınızı iyi değerlendirmeniz gerekir. Doğurganlığınızı yitirmeden en kısa zamanda tedaviye yönelmelisiniz.

  Kaynak: https://latifkupelioglu.com/tup-bebek-tedavisi-ne-kadar-surer

  Görüş Bildir