Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.967
-0.26%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Ultrasonografi nedir

  Stetoskopla kalbi dinlemek kadar basit ve rahat bir uygulama şekli olan ultrasonografi ile iç organların yapısı ve hastalıklar anında görüntülenir.
  • Haber Merkezi
  • 10.07.2019 - 17:47
  Ultrasonografi nedir

  Ultrasonografi, insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanarak yapılan görüntüleme yöntemidir. Ultrasonografide X ışını kullanılmaz. Bu nedenle gebelerde ve bebeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Cihazdan gönderilen ses dalgaları, hasta vücudundaki organlardan yansıdıktan sonra gene aynı cihaz tarafından algılanır. Yansıma farklılıkları, organdan organa değişir. Bu nedenle farklı yansımaların olduğu yapılar, farklı görüntüler verirler. Us işlemi, ihtisasları süresince US eğitimini alan radyologlarca yapılır.

  Ultrasonografi çoğunlukla karaciğer, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrekler, mesane, yumurtalıklar ve rahim gibi karın içi organların görüntülenmesi amacıyla kullanılır. Bunlarla birlikte teknolojinin ilerlemesi, cihazların görüntü olanaklarının artması sonucu ultrasonografi vücudun tüm organlarını (beyin, göz akciğer, meme, kalça, testis, tiroid, yumuşak doku kitleleri ve prostat gibi.) görüntülemek amacı ile kullanılabilir. Ayrıca kadınlarda yumurtalık ve rahim karın üzerinden incelenebileceği gibi vajene yerleştirilen özel bir prob kullanarakta incelenebilir. Kadın ve erkekte rektum, erkeklerde de prostat incelemesi karın üzerinden incelenebileceği gibi makata yerleştirilen özel bir prob kullanılarak da incelenebilir. Ultrason fetusun değerlendirilmesinde de etkili bir yöntem olarak kabul edilir.

  ULTRASON ÇEKTİRMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  Karın içindeki organların ultrasonografi incelemesi için erişkinlerde hastanın,  5 - 12 saat süre ile aç kalması gerekir.

  10 yaş altı çocuklarda 4 saatlik, 10 yaşına kadar olanlarda 6 saatlik açlık yeterlidir.

  Mesane, yumurtalıklar ve rahimin incelenmesi eğer karın üzerinden yapılacaksa hastanın, idrarına sıkışık(mesanesinin dolu) olması gerekir.

  ULTRASON NASIL ÇEKİLİR

  Hasta sırtüstü yatar. Cilt üzerine jel sürülür. “Prob” adı verilen cihaz ile karın içindeki organlar cilt üzerinden incelenir. Bugüne kadar gebelikte ve diğer incelemelerde gösterilebilen bir yan etkisi yoktur.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir