Petrol
111.51
2.27%
Euro
17.4644
-0.36%
Dolar
16.7473
0.29%
Altın
972.38
0.25%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
328.070
3.75%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Uykusu düzensiz olan çocukların gelişimi yavaşlıyor

  Düzensiz uyuyan çocuklarda, yetersiz salgılandığı görülen büyüme hormon' büyümede yavaşlamaya neden olabiliyor.
  • 06.03.2013 - 17:06
  Uykusu düzensiz olan çocukların gelişimi yavaşlıyor

  Uykusu düzensiz olan çocukların gelişimi yavaşlıyor #1

  Prof. Dr. Yonca Tabak; özellikle alerjik hastalıkların, çocukların gece uykusunu böldüğünün ve çocukları kaliteli uykudan uzaklaştırdığının altını çiziyor.

  Kalitesiz bir uykunun, çocuk gelişimini yavaşlatacağını belirten Prof. Dr. Yonca Tabak, özellikle alerjik astımın çocukların uyku düzenini en çok etkileyen hastalıkların başında geldiğini belirtiyor. Tabak; alerjik astımda görülen, gece sabaha karşı gelen öksürük krizleri ve nefes alamama ataklarının, uykunun bozulmasında en çok rastlanan sebepler olduğunu söylüyor.

  SEBEPSİZ AĞLAMALAR

  Alerjik egzama, çocuklarda gece uykusunu bozan hastalıklarda ikinci sırayı alıyor. Bu hastalığın özellikle gece alevlenen kaşıntı atakları nedeniyle çocukların uyku düzenini bozduğunu ifade eden Prof. Dr. Yonca Tabak; bebeklerde sebepsiz gece ağlamalarının nedenin bu olabileceğinin göz önünde tutulması gerektiğini söylüyor.

  YAPILMASI GEREKENLER

  Düzenli bir gece uykusunun önemini vurgulayan Yonca Tabak, çocuklar için mutlaka kaliteli uyku uyuyabilecekleri ortamın sağlanması gerektiğini söylüyor.

  Tabak, alerji kaynaklı bu hastalıklarda çocukların, hastalığın temelinde yatan alerjik maddeden uzaklaştırılmasının, şikâyetleri ciddi düzeyde azaltacağını ve düzenli bir uyku ortamı sağlanmasına katkıda bulunacağını belirtiyor.

  Alerjik maddeden uzak durmanın yetmediği durumlarda ise alerji ilaçları ile şikâyetleri baskılamak yoluna gitmek gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Yonca Tabak,

  'Uzun dönemde alerjik hastalıkların kökten çözümünün vücudu alerji yapıcı maddeye alıştırmak olduğunu düşünürsek, uygun hastalarda vakit geçirmeden dilaltı damla aşı tedavisi ile bu alıştırma işleminin başlatılması en uygun yaklaşım olacaktır. ' diyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir