Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
359.135
-0.68%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Varislere iğneli çözüm

  Doç. Dr. Mehmet Ali Kayğın, varislerden hastaların skleroterapi adı verilen iğne tedavisiyle kurtulabileceğini söyledi.
  • 08.10.2014 - 13:52
  Varislere iğneli çözüm

  Varislere iğneli çözüm #1

  Damarlardaki genişlemeyle ortaya çıkan varis hastalığının en çok kadınlarda görüldüğünü vurgulayan Doç. Dr. Mehmet Ali Kayğın, sıcak havanın da varislerde ilerlemeye neden olduğunu bildirdi.

  SKLEROTERAPİ NASIL UYGULANIYOR

  Varisin uzun süre ayakta kalan meslek grupları olan doktor, polis, hemşire, basın mensupları ve öğretmenlerde daha fazla görüldüğüne işaret eden Doç. Dr. Kayğın, "Varis bacaklardaki venöz damarların sebep olduğu bir hastalıktır. Gebelik sonrasında varisler artış gösterir. Ailede yatkınlık varsa varis hastası olabilirsiniz. Varis hastalığının tedavi yöntemi olarak ilk zamanlarda damarları çıkarma şeklinde yapılırken günümüzde lazer tedavileri ön plana çıkmaktadır. Hastalığın evresi ve şiddetine göre farklı tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Bunların arasında ses dalgalarıyla yapılan ultrasonig lazerler, skleroterapi adı verilen iğne tedavisi var.  Kılcar damar şeklinde olan varislerde ultrasonik lazer ve biraz daha ilerlemiş evrelerinde ise skleroterapi tedavisi uyguluyoruz. İğne tedavisi köpük ve sıvı ilaç enjekte edilerek bu damarlarda söndürme işlemi yapıyoruz. Lazer ameliyatlarından 12 saat sonra hastalarımızı taburcu ediyoruz. İğne tedavisi ve telenjaktazi ile yapılan tedavilerde de herhangi bir iş kaybı olmadan günlük aktiviteler yapılabiliyor" diye konuştu.

  Bacaklarında kılcal damar şeklinde varisler olduğunu anlatan Pelin Uludağ ise ultrasonik lazerle varislerden kurtulduğunu ve ağrılarında da azalma olduğunu söyledi.


  Görüş Bildir