VLP temelli koronavirüs aşısı Faz-2 aşamasında
AA

Türkiye, koronavirüs aşısı geliştirme çalışmalarını sürdürüyor.

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, VLP temelli aşının, Faz-2 gönüllülerine uygulanması dolayısıyla Ankara Onkoloji Hastanesi'nde düzenlenen programa katıldı.

TURKOVAC'IN ARDINDAN YENİ AŞI

Bu haftanın ülkede yerli aşının gelişimi için önemli bir hafta olduğuna işaret eden Mandal, salı günü Erciyes Üniversitesi'nde TURKOVAC aşısının Faz-3 çalışmalarına başlandığını anımsattı.

Mandal, VLP aşısının Faz-1 çalışmasının tamamlandığını belirterek, "Sağlık Bakanlığının ilgili kuruluşu Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca 2 gün önce Faz-2 çalışmasının başlatılması için onay verildi. Bugün de ilk gönüllülerimiz aşılanma sürecine başladılar." dedi.

VLP temelli koronavirüs aşısı Faz-2 aşamasında ViDEO

VLP temelli koronavirüs aşısı Faz-2 aşamasında

DSÖ'NÜN LİSTESİNDE

Platform olarak marttan itibaren başlatılan süreçte 436 araştırmacının 49 kurumdan bir araya gelerek 17 proje gerçekleştirdiklerinin altını çizen Mandal, bunların 7'sinin aşı projesi olduğunu ifade etti. Mandal, "Bu çalışmalardan en önde gideni VLP aşısı. VLP, virüsü taklit eden yenilikçi bir aşı grubu." diye konuştu.

Mandal, aşı çalışmasının Dünya Sağlık Örgütü'nün listesinde yer aldığına dikkati çekerek, VLP aşısının İngiliz mutantına karşı geliştirilen bir versiyonunun da Faz-2 aşamasında kullanılacağını bildirdi.

VLP temelli koronavirüs aşısı Faz-2 aşamasında

3 MERKEZDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Faz-2 çalışmasının Faz-1'den farklı olarak 3 merkezde gerçekleştirileceğini belirten Mandal, Ankara Onkoloji Hastanesinin yanı sıra Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde çalışmaların gerçekleştirileceğini bildirdi.

Hasan Mandal, inaktif aşının da temmuz ayının ortasında Faz-2 aşamasına gelmiş olacağını dile getirdi.

VLP temelli koronavirüs aşısı Faz-2 aşamasında

VUHAN VE İNGİLİZ VARYANTLARINA GÖRE TASARLANDI

Mandal, VLP aşısının varyasyonlar için çok hızlı bir şekilde geliştirilebileceğini ifade etti. Faz-1 aşamasında gönüllü olan tüm vatandaşlara teşekkür eden Mandal, ülkede yerli ve milli aşının geliştirilmesi için gönüllülerin çok önemli olduğunu söyledi.

ODTÜ'den Profesör Mayda Gürsel ile aşıyı geliştiren Bilkent Üniversitesi'nden Profesör İhsan Gürsel de aşının hem Vuhan hem de İngiliz varyasyonlarına göre tasarlandığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

"HATIRLATMA DOZLARINDA ETKİLİ OLACAK"

"Yaptığımız aşı adayının diğer varyantlara olan etkinliğini test etmeyi planlıyoruz. Aşılı olan gönüllülerin buna karşı etkisinin ne olduğunu öğreneceğiz. Virüs izole edilebilirse, bu tip çalışmalar ülkemizde gerçekleştirilebilirse, yurt dışına bu örnekleri göndermeden yapabilme ve sonuçları değerlendirme şansımız olur. Şu anda aşımızın Delta varyantıyla ilgili etkinliğini test etmedik. Aşının hatırlatma dozlarında da etkili olacağını düşünüyoruz. "

VLP temelli koronavirüs aşısı Faz-2 aşamasında

Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Profesör Fevzi Altuntaş da Faz-2 çalışmasının yaklaşık 330 gönüllüyle gerçekleştirileceğini söyledi.

Şu ana kadar aşı çalışması planlamasında bir değişiklik olmadığını belirten Altuntaş, temmuz ayının sonunda Faz-2 çalışmasını bitirmeyi planladıklarını ifade etti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)