Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
437.201
-1.09%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Yiyecekler ruh halinizi etkiliyor

  Yediğiniz ve içtiğiniz her şey hem o an için hem de uzun vadede ruh halini etkileyebiliyor. Depresyondan şikayetçiyseniz, diğer tedavilere ek olarak diyetinize belirli yiyecekleri dahil edebilirsiniz.
  • Özel İçerik
  • 29.04.2021 - 13:25
  • Güncelleme : 29.04.2021 - 13:28
  Yiyecekler ruh halinizi etkiliyor

  Yediğiniz ve içtğiniz her şey sizi sadece fiziksel olarak beslemekle kalmaz, aynı zamanda ruh halinizi etkileyebilecek besinler de sağlar. Araştırmalar, daha düşük şeker alımının daha iyi psikolojik sağlıkla ilişkili olabileceğini göstermektedir. Bu arada, belirli vitamin, mineral ve makro besinlerden yeterince almamak, depresyon ve anksiyeteyi kötüleştirebilir ve dengeli beslenmeyi daha da önemli hale getirir.

  Örneğin balıkta, dana karaciğerinde ve nişastalı sebzelerde sıklıkla bulunan B6 vitamini, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan bir vücut kimyasalı olan serotonin üretmeye yardımcı olur. Ve düşük serotonin seviyeleri genellikle anksiyete ve depresyona neden olur. Araştırmalara göre serotonin seviyelerini artırmak, depresyonu tedavi etmeye yardımcı olabilir, yani diyetinizi serotonini artıran yiyeceklerle doldurmak, zihinsel sağlığı iyileştirmek için harika bir adım olabilir.

  Yiyecekler ruh halinizi etkiliyor

  ANKSİYETE VE DEPRESYONU TEDAVİ EDEBİLİR

  B6 vitamini dışında omega-3 yağ asitleri, magnezyum, protein ve D vitamini dahil olmak üzere zihin sağlığına katkıda bulunan birçok besin var. Kelimenin tam anlamıyla herhangi bir besindeki herhangi bir eksiklik, anksiyete ve depresyon semptomları olarak kendisini gösterebilir.

  Bir multivitamin almak cazip gelebilir. Ancak, muhtemelen diyetle aldığınız besinlerden daha iyi sonuçlar görürsünüz. Bir multivitamin almak, herhangi bir beslenme yetersizliği için büyük bir önleyici olabilir, ancak günün sonunda, yiyecekler her zaman vücut için daha fazla biyolojik olarak kullanılabilir hale gelecektir. Başka bir deyişle, beslenmenize daha fazla iyi hissettiren besin almanın, depresyon ve anksiyete semptomlarına yardımcı olmanın en iyi yolu gerçek besinlerdir.

  Yiyecekler ruh halinizi etkiliyor

  ANKSİYETE VE DEPRESYON İÇİN EN İYİ BESİNLER

  Tüm diyetinizi bir kerede elden geçirmeye çalışmak yerine, her hafta anksiyete ve depresyon için bir veya iki ruh halini artıran gıdayı diyetinize dahil edebilirsiniz.

  Meyveler

  Meyveler, genel olarak, bol miktarda faydalı bitki besinleri (bitkiler tarafından üretilen kimyasallar), antioksidanlar, vitaminler ve anksiyete ve depresyona yardımcı olabilecek mineraller içerir. Ancak, birçok meyvede şeker oranı yüksektir ve bu da aşırıya kaçarsanız kilo alma, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskinde artış gibi başka sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir. Öte yandan ahududu, yaban mersini, böğürtlen ve çilek gibi bazı meyveler şeker bakımından daha düşük ve C vitamini gibi yararlı besin maddeleri bakımından daha yüksek olma eğilimindedir, bu da onları anksiyete ve depresyon için harika bir besin haline getirir. Örneğin, yalnızca bir su bardağı kadar çilek, önerilen günlük alınması gereken C vitamini miktarının yüzde 100'ünü içerir. Araştırmalara göre yüksek C vitamini seviyeleri yüksek ruh hali ile ilişkilidir.

  Kuşkonmaz

  Kuşkonmaz, depresyon ve anksiyete ile bağlantılı bir B vitamini türü olan en yüksek folat seviyelerine sahip besinler arasındadır. Araştırmalara göre, majör depresif bozukluklarda folat eksikliği yaygındır. Dahası, 2 mg folik asit almak (takviye edilmiş gıdalarda ve besin takviyelerinde sıklıkla kullanılan bir vitamin formu), antidepresanların etkinliğini artırabilir. Önerilen günlük folat değerinin yaklaşık yüzde 22'sini sadece dört kuşkonmazdan alabilirsiniz.

  Avokado

  Avokado, beyin sağlığı için iyi olan magnezyum, B6 vitamini ve folat gibi besin ögeleriyle doludur. Örneğin magnezyum, beyninizin sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynar. Yüksek magnezyum seviyeleri vücutta dopamin üretimini destekleyebilir. Dopamin, kendinizi iyi hissettiren başka bir beyin kimyasalıdır. Araştırmalara göre, depresyonlu kişilerde düşük magnezyum seviyeleri sıklıkla görülmektedir. Avokado yaklaşık 42.3 mg magnezyum, 0.375 mg B6 vitamini ve 118 mikrogram folat içerir.

  Yağlı balıklar

  Araştırmalar, yeterli miktarda balık yemenin, zihinsel bozukluk riskini azalttığını gösteriyor. İncelemelere göre, balıklar zihinsel sağlık yararlarını omega-3 yağ asitlerine borçlu. Omega-3 yağ asitleri, beyindeki iletişim süreçlerinde ve iltihabı azaltmada gerçekten önemli birçok rol oynuyor. Somon gibi yabani, yağlı balıklar en iyi seçenekler olacaktır, ancak beslenmenize balık dahil etmekte zorlanıyorsanız, balık yağı veya omega-3 takviyelerini de deneyebilirsiniz. Bunun haricinde zengin omega-3 kaynakları arasında keten tohumları, chia tohumları ve ceviz sayılabilir. Sağlıklı insanlar için 1 ila 2 gram omega-3 yağ asidi önerilen günlük dozdur. Araştırmalara göre omega-3, depresyon ve anksiyete dahil olmak üzere ruhsal bozuklukları olan kişiler için güvenli ve etkilidir.

  Yumurta

  Yumurta harika bir kolin kaynağıdır. Kolin, ruh halini düzenleyen ve hafızaya yardımcı olan bir nörotransmiter olan asetilkolin oluşturmak için kullanılan bir besindir. Sadece bir yumurta, günlük kolin değerinizin yüzde 27'sini sağlar.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir