Euro
15.1782
-0.34%
Dolar
13.6169
-0.24%
Altın
786.5790
-0.19%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
513.598
0.83%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Zayıflama hapı öldürdü

  Balıkesir'de zayıflama hapı içtikten sonra rahatsızlanarak yoğun bakıma alınan Nilüfer Gülmez, hayatını kaybetti.
  • 10.08.2012 - 12:22
  Zayıflama hapı öldürdü

  Zayıflama hapı öldürdü #1

  Balıkesir'de zayıflama hapı içtikten sonra rahatsızlanarak yoğun bakıma alınan Nilüfer Gülmez, 33 gündür süren yaşam mücadelesini kaybetti. Bu sabah saatlerinde ölen genç kadının cenazesi, savcılık tarafından otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

  33 GÜN DİRENDİ

  Edinilen bilgiye göre, Balıkesir'de bir güvenlik şirketinin ortağı olan Nilüfer Gülmez (35), temmuz ayında zayıflama ürünü kullanmaya başladıktan sonra rahatsızlandı. Hapları kullandıktan sonra kalp rahatsızlığı şikayetiyle hastaneye giden Gülmez, kontrol ve tahlillerinin ardından evine gitti ancak tekrar rahatsızlanıp hastaneye kaldırıldı. Kalbi duran Nilüfer Gülmez , doktorların süratle müdahalesi sonucu yeniden hayata döndürülerek yoğun bakıma alındı. 33 günlük yaşam mücadelesinin ardından bu sabah hayatını kaybeden Nilüfer Gülmez'in cenazesinin İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsinin ardından Balıkesir'de toprağa verileceği bildirildi.

  SAĞLIK BAKANLIĞI İNCELEME BAŞLATMIŞTI

  Doktorlar rahatsızlığın kısa süre önce kullanılan zayıflama hapından kaynaklandığını tespit ederken, İHA'nın gündeme getirdiği haberin ardından harekete geçen Sağlık Bakanlığı da hastanın durumuna bağlı olarak kullanılan zayıflama hapıyla ilgili inceleme başlatmıştı. Nilüfer Gülmez 'in zayıflamak için 'Afrika Mango' isimli bir ürünü kullandığı açıklanırken, Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili olarak, 'Besin desteği' ya da 'takviye edici gıda' adı altında izin alıp bilimsel herhangi bir "Bu ürünlerin pestisit artığı, ağır metal, aflatoksin gibi içerikler açısından gerekli testlerden geçmiş olması, stabilitesini almış olması gereklidir. Bu ve bunun gibi birçok işlemin yapılıp gerçekten bitkisel ilaç onayının alınabileceği tek kurum da Sağlık Bakanlığıdır. Bu bağlamda 663 sayılı KHK ile yetkilerini artırdığımız, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'muz piyasa gözetim ve denetimlerini sıklaştırarak halkımızın sağlığının korunması noktasında yaptırımlarına devam etmektedir.r veriye ve çalışmaya dayanmayan, ticari amaç öncelikli, bitkisel tedavi edici ürün olarak piyasaya sunulan ürünlerin halk sağlığı açısından son derece tehlikeli olduğunu bir kez daha hatırlatırız" uyarısında bulunmuştu.

  Ürünün Tarım Bakanlığı onaylı olduğu belirtilirken, Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Yılmaz'ın kullanılan zayıflama ilaçlarına ecza depolarında ve eczanelerde rastlanması durumunda el konulacağını açıklamasının ardından bu ürünler toplatılmıştı.


  Görüş Bildir