Petrol
76.35
-1.06%
Euro
19.6772
0.45%
Dolar
18.6416
0.05%
Altın
1.071
0.04%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.082
2.25%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C
  2. Abdülhamid'in aşk hayatı

  2. Abdülhamid'in aşk hayatı

  Osmanlı Tarihi'nin en merak edilen padişahları arasında yer alan 2. Abdülhamid'in bilinmeyen yönleri gün ışığına çıktı.
  • 01.09.2013 - 15:21

  2. Abdülhamid in aşk hayatı #1

  Yeni yayınlanan 'Sultan 2. Abdülhamid Han'ın Aile Hayatı' kitabı, Osmanlı Devleti'nin son güçlü hükümdarı hakkında şaşırtıcı bilgiler veriyor. Posta gazetesinin Karnaval ekinde yer alan haberde Ömer Faruk Yılmaz'ın hazırladığı kitapla, onun saat ustası ve hattat olduğunu, korkudan saray yaptırdığını, kadınlara düşkünlüğünü ve sofrasındaki altın tuzluğun sırrını öğrenmek mümkün oldu.

  SOFRADAKİ ALTIN TUZLUĞUN SIRRI

  Yemek yerken sofrasına 10 yaşındayken veremden kaybettiği annesi Tir-i Müjgan Kadınefendi'nin kullandığı ve onu hatırlatan altın tuzluk mutlaka konulurdu.

  GÖZDESİ MÜŞFİKA KADINEFENDİ

  2. Abdülhamid, hepsi Çerkes olan 8 kadınefendi, 5 ikbal ve 3 gözde olmak üzere 16 kadınla birlikte oldu. Toplam 19 çocuk babasıydı. Beylerbeyi Sarayı'nda veremden öldüğünde 6'sı kız 6'sı erkek olmak üzere 12 çocuğu hayattaydı. En sevdiği kadın ise Müşfika Kadınefendi'ydi. Gözdelerini kendi beğenen padişah bunu açıktan söylemezdi. Kimi beğendiyse hazinedar ustaya gizlice söylerdi.

  SEVDİĞİ KIZI ALAMADI

  Sarayda çok iyi eğitim görmüş güzel bir kız vardı. Padişah kendisine evlenme teklif etmişti. Ancak güzel kız 'Efendimiz, ömrüm oldukça size canımı feda etmeye hazır olacağım. Fakat dünyayı bana bağışlasanız da asla hareminiz olamam. Çünkü kocam olacak adamın tek eşi olmalı ve yalnız benim erkeğim olmalı' demişti.

  Padişah ısrarını sürdürse de güzel kızı fikrinden caydıramamış. Üstelik, damadın gerdeğe girmesini çeşitli bahanelerle engellemiş olsa da.

  10 PARMAĞINDA 10 MARİFET

  Güçlü hükümdar silah kullanma ve nişan alma konsunda özel dersler aldı. Uçan bir kuşu vuracak kadar ustaydı.. Bir levhaya silahıyla adını yazmıştı. Üzerinde sürekli tabanca bulundururdu.

  Padişah kimseyle yemek yemezdi. Sofrada et suyu ve bazı yemişler olurdu. Çok iyi bir hattat ve mekanik ustasıydı.


  Görüş Bildir