Euro
14.564
0.66%
Dolar
12.8434
0.21%
Altın
740.91
0.8%
Borsa
1.812
0.19%
Bitcoin
726.529
-0.58%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C
  Çağın en büyük intikamı: Dresden Bombardımanı

  Çağın en büyük intikamı: Dresden Bombardımanı

  Dünyanın en güzel şehirlerinden olan Dresden, 1945 yılında tarihinin en korkunç öfkesine maruz kaldı, ABD ve İngiliz hava kuvvetlerinin bombardımanını yaşadı.
  • Haber Merkezi
  • 30.01.2018 - 17:33
  Enes Taha ERSEN / enes.ersen@ensonhaber.com

  Dresden, bir zaman dünyanın en güzel şehirlerinden biriydi. Gotik mimarisi ve göz kamaştırıcı binaları ile tarihin en güzel sayfalarında yerini alan kent, 1945 yılının Şubat ayında korkunç bir saldırı ile sarsıldı.

  Çağın en büyük intikamı: Dresden Bombardımanı #1
  Bombardıman öncesi Dresden şehri...

  Çağın en büyük intikamı: Dresden Bombardımanı #2

  II. Dünya Savaşı'nın en ateşli zamanlarında ABD ve Birleşik Krallık hava kuvvetleri, Almanya’nın Dresden şehrini bombaladı.

  Çağın en büyük intikamı: Dresden Bombardımanı #3

  TARİHİN EN BÜYÜK İNTİKAMI

  Adolf Hitler yönetimindeki Alman orduları Avrupa'da işgal faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürüyor; mottosu olan ari ırk politikasını yürütüyordu. Son derece kanlı ve vahşi geçen işgal günleri, Almanya'nın muhalif devletlerce durdurulması sonucu yavaşladı.

  Stalingrad'da alınan yenilgi, Almanya'yı çekilmeye mecbur kılarken, karşı cephedeki devletler teyakkuz haline geçti. İngiltere'yi bombardımana tutan Almanya, 13 Şubat 1945 tarihinde büyük bir intikama yenik düştü.

  Çağın en büyük intikamı: Dresden Bombardımanı #4

  FOSFOR BOMBARDIMANI

  13 Şubat tarihinde ABD, 15 Şubat tarihinde ise Birleşik Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin bombardımanını yaşayan Dresden, sadece dakikalar içerisinde hayalet kente döndü. Hiroşima ve Nagazaki'den büyük olmasa da bu yıkım, Avrupa tarihinin en büyük kıyımı oldu.

  Bu bombardımanı farklı kılan olay ise kullanılan bomba türü oldu.13-15 Şubat arasında gerçekleşen saldırıda, Dresden’e atılan bombaların arasında fosfor bombası da vardı.

  Çağın en büyük intikamı: Dresden Bombardımanı #5

  VAHŞİ SALDIRI

  Solunum yollarında ciddi tahribatlara neden olan fosfor, çevredekilerin havasızlıktan boğularak ölmelerine neden oldu.

  Çağın en büyük intikamı: Dresden Bombardımanı #6

  Olay sonrasında çevredekilere yardıma gelen ilk yardım ekipleri yerlerde yatan cesetlerin yanarak neredeyse kül haline geldiğini gördü. Bu durumun da fosfor bombasının etkisi olduğu, vücudu içten yakarak durdurulamayan bir yangın oluşturduğu gözlendi.

  AVRUPA'DA VAHŞİ BİR İNTİKAM

  ABD ve Birleşik Krallık ordualarının yaptığı saldırılarda, 20 ton bombanın kullanıldığı tespit edilirken, bu bombaların büyük bir bölümünü de fosfor katkılı kimyasal mühimmatın oluşturduğu tespit edildi.

  Çağın en büyük intikamı: Dresden Bombardımanı #7

  Hitler Almanyası savaşı kaybederken, Dresden Bombardımanı, Avrupa tarihinin en vahşi intikamı olarak tarihteki yerini aldı. Dresden tarih komisyonunun yaptığı incelemelerde 2010 yılında bir rapor yayınlandı. Raporda, yıkılan binalar haricinde en az 25 bin sivilin hayatını kaybettiği tespit edildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir