Dolar
7.8166
-0.0025%
Euro
9.1869
0.0893%
Altın
1898.68
0.0347%
Borsa
1123.25
0.1855%
G. Altın
477.239
0.1475%
Bitcoin
84788.38
0.6392%
19ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 19 C
  İlber Ortaylı: Türkiye ve Rusya'da barış yoksa hayat durur

  İlber Ortaylı: Türkiye ve Rusya'da barış yoksa hayat durur

  Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Rusya ve Türkiye arasında barış olduğu müddetçe kalkınmanın olduğunu belirtti.
  • AA
  • 14.11.2018 - 02:47
  • Güncelleme : 14.11.2018 - 02:47

  Ortaylı, Moskova Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen "Tarihi ve Kültürel Bağlamda Türkiye ve Rusya" panelinde iki ülke arasındaki ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu.

  "2. DÜNYA SAVAŞI OLMASA DAHA ÇABUK KALKINIRDIK"

  Türkiye'nin, Sovyetler Birliği ile hiçbir zaman savaşmadığını anımsatan Ortaylı, "1. Dünya Savaşı'ndan çıkmamıza rağmen o dönemde sağlık, eğitim ve demir yolu gibi konularda çok önemli mesafe katettik. Araya 2. Dünya Savaşı girmese, daha çabuk kalkınabilecektik." diye konuştu.

  "RUSYA VE TÜRKİYE BARIŞTAYSA KALKINMA OLUYOR"

  Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin tarih boyunca devam ettirdiği önemine işaret eden Ortaylı, "Rusya ve Türkiye arasında barış olduğu müddetçe kalkınma oluyor. Eğer iki ülke arasında barış olmazsa o zaman hayat duruyor." dedi.

  İlber Ortaylı: Türkiye ve Rusya da barış yoksa hayat durur #1

  "KIRIM'A RAĞMEN DOĞRU BİR POLİTİKA İZLENDİ"

  Konuşmasında Kırım'ın işgaline de değinen Ortaylı, "Son dönemde Kırım'ın işgali gibi sorunlar yaşadık. Ancak dışişlerimiz burada çok doğru bir politika takip etti. Bu doğru politikanın iyi izlenmesi ve bilinmesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

  "TÜRKİYE İLE RUSYA'NIN İLİŞKİLERİ, AVRUPALILARI RAHATSIZ ETTİ"

  Panelde konuşan Rusya Bilimler Akademisi Doğu Araştırmaları Enstitüsü Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dmitriy Vasilyev de Rusya'nın tarih boyunca en yetenekli diplomatlarını Türkiye'de görevlendirdiğini söyledi.

  Söz konusu diplomatlar sayesinde Osmanlı'dan bu yana Rusya ile iyi ilişkiler yürütüldüğünü belirten Vasilyev, şöyle konuştu:

  "Rusya ve Türkiye arasında ilişkiler ne zaman iyiye gitse bu Avrupalı ülkeleri rahatsız etti. Batılı ajanlar vasıtasıyla hem Rusya'da hem Osmanlı'da siyasi ve sosyal düzeyde ilişkileri bozmak için mutlaka kışkırtıcı adımlar atıldı. Ancak hem Rusya hem de Türkiye, birbirlerine son derece yakın kültürleriyle bu zorlukları aşmayı başarmışlardır."

  Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, panelin ardından Ortaylı ve Vasilyev'e plaket takdim etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir