Petrol
84.64
-0.46%
Euro
17.7927
-0.29%
Dolar
18.4327
0.10%
Altın
972.63
-0.05%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
351.535
-0.65%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C
  Kaliforniya’da altına hücum devri

  Kaliforniya’da altına hücum devri

  1848’de Amerika’da yaşayan bir marangozun ‘altın keşfi’ haberlerinin ardından 300 binden fazla servet avcısı topraklarını terk ederek Kaliforniya’ya hücum etti.
  • Özel Haber
  • 21.04.2018 - 10:46

  Selen KALDIRIM / selen.kaldirim@ensonhaber.com

  Kaliforniya'daki Amerikan Nehri üzerindeki Coloma'da altın bulgusunu bildiren Amerikalı marangoz ve kereste fabrikası işletmecisi James W. Marshall’dan başkası değildi. Binlerce insanı işi gücü bırakarak kazma kürekle Kaliforniya’ya getiren bu olay Amerikan tarihine ‘altına hücum dönemi(Gold Rush)’ olarak damga vurdu. Giydiğimiz Levis kot pantolonlarını bile bu servet avcılarına borçluyuz desek yeridir.

  ALTIN KEŞFİ ORTALIĞI AYAĞA KALDIRDI

  24 Ocak 1848’de marangoz James W. Marshall, dere yatağında altın pul buldu. Önce bunu gizli bir sır olarak saklamaya çalışsalar da, altın dedikoduları kısa sürede tüm çevreye yayıldı.

  Kaliforniya’da altına hücum devri #1

  Dünyanın dört bir yanından gelen altın avcıları, kaderlerini değiştirecekleri inancıyla kayıklarla, trenlerle, yürüyerek bölgeye akın ettiler. Ancak çoğu için umuda yolculuk hüsranla sonuçlandı. Gariptir, altın arama peşine düşen avcılar dışındaki herkes zengin olmuştu.

  Kaliforniya’da altına hücum devri #2

  NASIL MI

  1848'de 800 nüfuslu küçük bir kasaba olan San Francisco, 5 yıl içinde 50.000 kişinin barındığı bir kente dönüştü. Hala ilkel yaşam standartlarına sahip olan şehirde barınabilmek çok zordu. Yiyeceğe, barınmaya ve giysiye ihtiyaçları vardı.

  UYANIKLAR KARLI ÇIKTI

  Altına hücum dönemi Kaliforniya için bir dönüm noktası oldu; aynı zamanda burada yaşayan insanlar için de. San Francisco'lu tüccar Sam Brennan bu fırsatı değerlendirenlerden sadece biriydi.

  Kaliforniya’da altına hücum devri #3

  20 CENTLİK KAZMALAR YÜZDE 750’LİK KARLA SATILDI

  Tüccar, 20 cente satılan kazma ve küreklerin tümünü satın alarak, bu gereçlere sahip olmak isteyen avcılara yüzde 750'lik bir kâr oranı koyarak geri satıyordu. Bir gün bile altın arama derdine düşmeden, birden bire şehrin en zengin adamı oldu.

  250 BİN ALTIN AVCISI AMERİKA’YA HÜCUM ETTİ

  Ağustos ayında bölgede 4,000 altın madencisi vardı ve bir yıl içinde yaklaşık 80 bine çıkan sayı 1853'e kadar 250 bine ulaştı. Amerika’nın dört bir yanından yola düşen avcılar bölgeye akın ediyordu.

  Kaliforniya’da altına hücum devri #4

  KANUNSUZ MADEN KAMPLARI

  Bu durum tabii ki bazı hastalık ve sosyal problemleri de beraberinde getiriyordu. Kanunsuz ve şiddetli madencilik kampları da organize hükümet ve yasa uygulamalarıyla birlikte kalıcı yerleşimlere yol açtı.

  Kaliforniya’da altına hücum devri #5

  Gold Rush, Kaliforniya'yı derinden etkiledi ve demografik özelliklerini çarpıcı biçimde değiştirdi.

  ÜLKEDE BİRÇOK YENİLİĞE DE SEBEP OLDULAR

  Devasa akın, San Francisco'nun özel bir önem kazanmasıyla birlikte çok sayıda şehir ve kasabanın varlığına yol açtı. Yerleşik hayata geçen insanlar emlak sektörünün gelişmesini sağladı. Doğal kaynakların yetersizliği ilk su kanalı projesini gündeme getirdi.

  Kaliforniya’da altına hücum devri #6

  İLK KOT PANTOLONLAR: LEVİ’S EFSANESİ

  Fabrikalarda çalışmaya başlayan insanlar tesktil sektörüne bile öncü oldular.

  Kaliforniya’da altına hücum devri #7 Hatta Levi Strauss, işçilerin daha sağlam pantolonlara ihtiyaç duyduklarını kavramış ve sağlam dikişli "blue-jean"'leri altın işçilerine satarak Levi's efsanesini başlatmıştı. Böylece ilk ‘kot pantolon’ deneyimini de görmüş olduk.

  Kaliforniya’da altına hücum devri #8

  ALTINI BULAN YAŞAMADI

  Altını çıkarmak da bir şey ifade etmiyordu. Bu altını sağ salim bir şekilde geri götürmek çok zordu. Çünkü her yer altın peşine düşmüş haydut kaynıyordu. Pek çok altın avcısı evine dönmeyi başaramadı. Kimi yorgunluktan, kimiyse hastalıktan öldü. Altın Kaliforniya’yı tam anlamıyla bir kaosa çevirdi. Cinayet ve benzeri problemler de gün açığına çıktı.

  VE ALTIN DEVRİ KAPANDI

  Bu olay Kaliforniya için bir dönüm noktası oldu. İlkel yaşam standartları bölgeye akın eden madenciler sayesinde yaşamsal yeniliklere yol açmış, bu da eyaletin gelişmesini sağlamıştı.

  Kaliforniya’da altına hücum devri #9

  Diğer uygulanabilir ekonomik faaliyetlerden yoksun olan bu yerleşimler, altın tükendikten sonra hayalet kasabalar oldu. California Gold Rush 1852 yılında zirveye çıktı ve on yılın sonunda bitti.


  Görüş Bildir