Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
415.907
1.64%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C
  Kanuni’nin dört katlı tacı

  Kanuni’nin dört katlı tacı

  Osmanlı sultanlarının tarihi savaşları kadar, ihtişamlı kıyafetleri de hikâyelerle dolu. Bakınız Kanuni Sultan Süleyman’ın 4 katlı tacı.
  • Özel İçerik
  • 26.08.2018 - 09:15
  • Güncelleme : 26.08.2018 - 09:57

  Selen KALDIRIM/ selen.kaldirim@ensonhaber.com

  Padişahlar çok büyük tarihî, maddi ve manevi değere sahip olmalarının yanı sıra, her biri birer sanat eseri niteliğinde olan kıyafetlerle süslenirdi. Sultanların kimliğiyle ilişkilendirilen kıyafetlerin kültürel olduğu kadar, siyasi bir maneviyatı da vardı. Kaftanlarından ipek kumaşlarına, yüzüklerinden tacına; tüm bu hazine Osmanlı İmparatorluğu sultanlarının tarihi parçaları.

  OSMANLI’NIN İHTİŞAMLI BAŞLIKLARI

  Osmanlı’da en önemli statü simgelerinden biri olması açısından başlığa çok önem verirlerdi. Padişahlar törenlerde ve kabul günlerinde “horasanî”, “mücevveze”, “selimî” ve “katibî” denilen başlıkları giyerlerdi. Bu parçaları gerek müzelerden, gerekse dizilerden tanıyoruz. Daha önce Osmanlı’nın sarığını, kavuğunu, fesini gördük ama Kanuni’nin dört katlı altın tacından gözümüzü alamadık.

  Kanuni’nin dört katlı tacı #1

  Roma-Cermen İmparatoru Şarlken

  Muhteşem Süleyman'ın 4 katlı Tacı

  KANUNİ’NİN DÖRT CİHANI EZEN TACI

  Batıda Muhteşem Süleyman, Doğuda Kanunî Sultan Süleyman, Osmanlı İmparatorluğu’nun ‘Türk Asrı’, bir cihan padişahıydı. Tıpkı kendisi ve fetihleri gibi, giydikleri de düşmanı ezip geçiyordu.

  Kanuni’nin dört katlı tacı #2(Kanuni Sultan Süleyman'ın 4 katlı tacı)

  HER KAT BİR İMPARATORLUĞU TEMSİL EDİYOR

  İşte dillere destan o taç: Dört ayrı kat doğu, batı, kuzey ve güneyi temsil ediyor. Yani Asya Hakan’ını, Roma Sezarlığı’nı, Trabzon ve Mısır sultanlığını temsil ediyor. Bir cihan padişahlığını ifade ediyor. Taç, üzerindeki şilin inceliği, hem papalık tacına, hem de Habsburg İmparatoru ’nun tacına ve savaş miğferine atıfta bulunuyor. İhtişamıyla da adeta ezip geçiyor.

  Kanuni’nin bu tacı, sultanlara yarışır bir tasarım olmasının yanı sıra, bu denli uzun ve silindir şeklinde olması da düşmana verilen aşağılayıcı bir mesaj ve üstünlüğün göstergesiydi.

  Kanuni’nin dört katlı tacı #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir