Euro
15.4827
-0.34%
Dolar
13.6974
-0.15%
Altın
786.31
-0.03%
Borsa
1.91
0%
Bitcoin
718.623
-0.74%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C
  Murat Bardakçı dinlerin geleceğini yazdı

  Murat Bardakçı dinlerin geleceğini yazdı

  Murat Bardakçı, araştırmadan yola çıkarak Hristiyan nüfusunun düşeceğini, yerini ise Müslümanlığın değil inançsızlığın alacağını söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 27.05.2015 - 08:31

  Murat Bardakçı dinlerin geleceğini yazdı #1

  Amerika’nın eski dışişleri bakanlarından Madeleine Albright’ın Washington’da kurduğu ve şimdi dünyanın önde gelen bağımsız araştırma kuruluşlarından biri kabul edilen PEW, geçenlerde dinlerin geleceği konusunda çarpıcı sonuçlarla dolu bir araştırma yayınladı.

  HRİSTİYANLIK YAYGINLIĞINI YİTİRECEK

  Habertürk yazarı Murat Bardakçı, bu araştırmadan yola çıkarak bir köşe yazısı kaleme aldı.

  Bardakçı'nın yazısına göre, araştırmanın temel neticesi şu: Hristiyanlık önümüzdeki 15 sene içerisinde dünyanın en yaygın dini olma özelliğini kaybetmeye başlayacak, Hristiyan ve Müslüman nüfus arasında şu anda mevcut olan fark 2050’ye gelindiğinde çok azalacak ve İslamiyet sonraki senelerde dünyanın en yaygın ikinci dini olacak.

  PEW’in yayınladığı ve dinlerin 2050’deki vaziyetini gösteren araştırmanın ana noktaları, şöyle:

  MÜSLÜMAN VE HRİSTİYAN NÜFUS EŞİT OLACAK

  *Müslüman ve Hristiyan nüfus eşit gibi olacak, aralarında Hristiyanlar’ın lehine sadece 200 milyonluk bir fark kalacak.

  *Oranın değişmesine, özellikle de şu anda dünyanın en fazla Hristiyan nüfusuna sahip olan Birleşik Amerika’nın Hristiyan olma özelliğini kaybetmesine, dinsizlikteki artış sebep olacak. Aynı sorunu Fransa da yaşayacak.

  MÜSLÜMANLAR'IN AVRUPA'DAKİ SAYISI YÜZDE 10

  *Budistler’in oranında değişme olmayacak ama Hindu ve Yahudi oranında az da olsa artış görülecek.

  *Müslümanlar, Avrupa’da nüfusun yüzde onunu teşkil edecekler.

  HİNDİSTAN EN FAZLA MÜSLÜMAN'IN YAŞADIĞI MEMLEKET

  *Hindistan’da çoğunluk yine Hindu kalacak ama Müslüman nüfus şu anda dünyanın en kalabalık İslam ülkesi olan Endonezya’yı geride bırakacak, yani Hindistan en fazla sayıda Müslüman’ın yaşadığı memleket olacak.

  YAHUDİLİK AZALACAK

  *Birleşik Amerika’nın Hristiyan nüfusunun şu anda dörtte üç olan oranı üçte ikiye inecek; Yahudilik azalacak ve Amerika’nın şu andaki ikinci dini olma konumunu kaybedecek ve Müslüman oranı Yahudi oranının önüne geçecek.

  HRİSTİYANLIK AFRİKA'DA ARTACAK

  *Hristiyanlık, en büyük artışı Afrika’da, özellikle de Büyük Sahra’nın güneyinde gösterecek ve dünya Hristiyan nüfusunun yüzde kırkı bu bölgede yaşayacak.

  PEW’in yayınladığı sonuçlar, şu anda çoğunluğu Hristiyan olan bazı ülkelerdeki oranın 2050’de ne olacağını da gösteriyor: Buna göre bugün Avustralya’daki yüzde 67.3 oranı bundan 35 sene sonra yüzde 47’ye, İngiltere’nin 64.3’lük Hristiyan yüzdesi 45.4’e, Fransa’nın 63 olan yüzdesi de 44.1’e inecek.

  FRANSA 35 SENE SONRA HRİSTİYAN ÜLKE OLMAYACAK

  PEW’in vardığı sonuçlar, 16. asırda kendi mezhebini kurmuş olan İngiltere ile Katolik dünyasının asırlar boyunca kalelerinden biri kabul edilen Fransa’nın, bundan 35 sene sonra artık "Hristiyan ülke olmayacakları" anlamına geliyor

  HRİSTİYANLIĞIN YERİNİ İNANÇSIZLIK ALACAK

  Hristiyan nüfusun oranı düştükçe yerini Müslümanlığın değil inançsızlığın alacağını öne süren Bardakçı, yazısını şu sözlerle bitirdi;

  "Hristiyan nüfusun oranı gerçi düşüyor ama bunun yerini Müslümanlık değil, "inançsızlık" alıyor... Türkiye’de bugün yakınlarının cenazelerinde artık Fatiha okumaktan bile âciz bir neslin mevcut olduğunu düşünecek olursak hem dinî, hem de ailevî geleceğimiz konusunda İngiltere ile benzer endişeleri paylaşmamız gerekecektir..."

  YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir