Necip Fazıl'ın Hüseyin Üzmez'e sözleri

Necip Fazıl'ın Hüseyin Üzmez'e sözleri

ENSONHABER.com / DETAY HABER 14 yaşında bir kız çocuğunu taciz etmek suçundan hapis cezası alan Vakit yazarı Hüseyin Üzmez, sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmişti. Üzmez bugün 83 yaşında hayatını kaybetti.

AHMET EMİN YALMAN'A SUİKAST DÜZENLEDİ

Öte yandan eski bir Ülkücü olan Hüseyin Üzmez'in hatırlandığı bir başka konu da Ahmet Emin Yalman suikastiydi.

AZMETTİRİCİ DİYE NECİP FAZIL'I DA TUTUKLADILAR

Hüseyin Üzmez 1952 yılında bir lise öğrencisiyken, Malatya'yı ziyaret etmekte olan yazar Ahmet Emin Yalman'ı ateş ederek ağır yaraladı. Suikastten sonra teslim oldu ve 20 yıl hapse mahkum edildi. 10 yıl süren hapis cezasının 1,5 yıllık bölümünü yazar Necip Fazıl Kısakürek ve bir dönem Antalya Milletvekilliği yapan şair ve yazar Osman Yüksel Serdengeçti ile birlikte geçirdi.

NECİP FAZIL'LA HÜSEYİN ÜZMEZ'İN DİYALOĞU

Ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek, Emin Yalman suikastinin azmettiricisi olarak tutuklanmıştı. O sırada cezaevinde bulunan ikili arasında çok ilginç bir diyalog yaşanmıştı.

AYAĞA KALK DEDİK, AMUDA KALKTI

Hüseyin Üzmez'e "Emin Yalman'ı neden vurdun" diye soran Kısakürek "Sen öyle istersin diye düşündüm" diyen Hüseyin Üzmez'e ilginç bir cevap vermişti. Necip Fazıl Hüseyin Üzmez için Osman Yüksel Serdengeçti'ye dönerek "Görüyor musun Osman 'Ayağa kalk Sakarya' dedik bizi bir kişi anladı; lakin o da yanlış anladı, amuda kalktı" demişti.