Euro
10.0317
0.05%
Dolar
8.231
-0.04%
Altın
485.32
0.11%
Borsa
1.441
0.95%
Bitcoin
482.955
-1.88%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C
  Osmanlı kıyafetleri Avrupa’yı özendirirdi

  Osmanlı kıyafetleri Avrupa’yı özendirirdi

  Osmanlı’da kıyafet çok önemli olduğu için kumaşların yeri ayrıydı. Avrupalı kadınlar, konaklarda Osmanlı kadınlarının kıyafetlerini inceler, benzer kıyafetler diktirirdi.
  • Özel İçerik
  • 20.06.2018 - 09:42

  Aybüke SENGİR / aybuke.sengir@ensonhaber.com

  Osmanlı'da altın tellerle işlenen kumaşlar, mücevher ve değerli madenlerle birlikte hazinede saklanırdı. Osmanlı İmparatorluğu dokumacılık, kumaş, desen ve dikişe çok önem verirdi. Bu dörtlü Osmanlı modasının olmazsa olmazıydı. Konakta yaşayan Avrupalı kadınlar kendilerine benzer kıyafetler diktiriyordu.

  DEV BİR TEKSTİL FABRİKASI VARDI

  Desenler, kumaşlar ve dikiş çok önemliydi sarayda. Sarayın atölyelerinde dokumalar yapılıyordu, ve her atölyede en az 60 kişi çalışıyordu. Saray bünyesinde çalışan ve hanedan mensupları için kıyafet deseni tasarlayan, kumaş dokuması yapan, dikiş yapan ekipler vardı. Osmanlı atölyelerin kuruluşlarına dair ilk belgeler 1515 yılına kadar dayanıyor. Her birimin görevleri en ince detayına kadar belirli.

  Osmanlı kıyafetleri Avrupa’yı özendirirdi #1

  ALTIN TELLERLE DOKUNAN KUMAŞLAR

  Osmanlı saraylarında nakkaşhaneler vardı. Osmanlı nereyi fethederse oranın usta desencilerini, sanatçılarını da yanında başkente götürür ve bu ustalar nakkaşhanelerde bildikleri desenleri öğrencilerine öğretirdi. Nakkaşhanede çizilen desenler sultanın beğenisine sunulur, o da içlerinde en beğendiklerini farklı sanat dallarına dağıtırdı. Giyim de bir sanat Osmanlı'da... Kumaşlar altın tellerle dokunduğu için oldukça kıymetliydi ve hazinede muhafaza edilirdi.

  Osmanlı kıyafetleri Avrupa’yı özendirirdi #2

  İPEK KUMAŞLAR

  Osmanlı’da ipek kumaşlar da önemli bir yere sahipti. Farklı türlerde ipek kumaşlar kullanılıyordu. Kemha denilen kumaşlar vardı, bu ağır ve tok bir kumaştı. Kadifeler de bulunuyordu. Zaten iki dokuma kumaş atölyesi vardı biri kemha, diğeri de kadife dokumacıların bulunduğu. Bir atölyede çalışan diğer atölyeye geçemiyordu. III. Ahmed döneminden (1703-1730) itibaren ise, içerisindeki altın ve gümüş oranı yüksek olan bu ağır, pahalı kumaşların yerine, kadife, atlas, tafta, gezi, canfes, sandal, geremsut, selimiye gibi daha sade kumaşlar kullanılmaya başladı.

  Osmanlı kıyafetleri Avrupa’yı özendirirdi #3

  EN ÇOK KULLANILAN RENK ERGUVAN KIRMIZISI

  Hanedanın rengi erguvan kırmızıydı, yani parlak bir kırmızı. Kumaşta hayvansal bir boya kullanılıyor ve Hindistan’dan getirtiliyordu. Oldukça pahalıydı. Bal rengi ve fildişi renkleri çok kullanılıyordu. Lameler, pembeler... Mavi ve yeşil tercih edilmeyen renklerdi. Hanedan üyeleri kahverengi kullanmıyordu, erkekler de son derece canlı renkleri tercih ediyordu.

  Osmanlı kıyafetleri Avrupa’yı özendirirdi #4

  OSMANLI’YLA BÜTÜNLEŞMİŞ LALELER

  Osmanlı’da kumaş üzerine işlenmiş en belirgin desenler; yuvarlaklar ve spirallerdi. İlerleyen yıllarda çiçek desenleri ağırlık kazanmaya başladı. El işlemeleriyle yapılan çiçek desenlerinin her bir motifinde ayrı bir sanat vardı. En çok kullanılan desen lale motifiydi. Lale, Osmanlı’yla bütünleşmişti. Çam kozalağı deseni, bahar dalları ve nar çiçekleri de kullanılıyordu.

  Osmanlı kıyafetleri Avrupa’yı özendirirdi #5

  AVRUPA’DA OSMANLI MODASI

  Osmanlı, Avrupa’dan hazır dikilmiş kıyafet almazdı. İki taraf da birbirinden kumaş satın alıyordu, ancak Osmanlı hazır kıyafet almıyor, terzilik yine saray bünyesinde yapılıyordu. Tüm Avrupa’nın hayran kaldığı bir işçilik söz konusuydu.

  18'inci yüzyılda Avrupa'dan gelen kadınlar, Osmanlı konaklarında hemcinslerinin kıyafetlerini inceliyordu. Beğendikleri giysilerden kendilerine benzer kıyafetler diktiriyorlardı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir