Petrol
113.81
1.95%
Euro
17.5174
-0.11%
Dolar
16.8116
-0.09%
Altın
977.6
-0.02%
Borsa
2406
-1.55%
Bitcoin
335.614
3.27%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Ünlülerin mezarlığı Pere Lachaise

  Ünlülerin mezarlığı Pere Lachaise

  Tarihten tanıdığımız çok ünlü isimlere ve kendine has mezarlıklarının en güzel örneklerine ev sahipliği yapan Pere Lachaise'in, geçmişte ilginç bir hikayesi var.
  • Özel İçerik
  • 22.05.2018 - 09:35

  Aybüke SENGİR / aybuke.sengir@ensonhaber.com

  Paris’te açılan Père Lachaise mezarlığı, açıldığı yıl çok ilgi görmemişti. Ancak La Fontaine’le Moliére’in kemikleri buraya taşınınca o dönem herkes yanlarına gömülmek istedi. Oscar Wilde, Sarah Bernhardt, Jim Morrison bu ünlülerden bazıları...

  Paris’in en çok merak edilen yerlerinden biri olan Le Pere Lachaise Mezarlığı’nda, Türkiye’den sürgünde vefat eden Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya’yı da görmeniz mümkün.

  Ünlülerin mezarlığı Pere Lachaise #1

  İLGİ ÇEKSİN DİYE ÜNLÜ KİŞİLERİN MEZARLARINI TAŞIDILAR

  Napolyon tarafından kurulan mezarlık, ilk olarak küçük bir kızın gömüldüğü törenle 18 Mayıs 1804 tarihinde açılıyor. Yapıldığı dönemde Paris'in dışında kalan mezarlık, ilk zamanlar hiç ilgi görmüyor. Daha sonra Paris Belediyesi bir adım atarak, Père Lachaise Mezarlığı'nın popülerleşmesi için Héloïse d’Argenteuil, Pierre Abélard, Molière ve Jean de La Fontaine gibi ünlü kişilerin mezarlarını buraya taşıyor.

  Ünlülerin mezarlığı Pere Lachaise #2

  Bu strateji istenilen etkiyi başarıyor. Ve aynı yıl içinde mezarlıktaki mezar sayısı 33.000'i buluyor.

  Ünlülerin mezarlığı Pere Lachaise #3

  HER DİNDEN İNSAN VAR

  Pere Lachaise Mezarlığı bir Hristiyan mezarlığı değil. İçerisinde her dinden ve dilden insan var. Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney için Fatiha okurken bir başka din mensubu kendi şükranlarını yapabiliyor.

  Ünlülerin mezarlığı Pere Lachaise #4

  Ahmet Kaya

  Ünlülerin mezarlığı Pere Lachaise #5

  Yılmaz Güney

  1871 PARİS KOMÜNÜ DE BURADA

  Le Père Lachaise’de 29 abide yer alıyor. Bunların arasında 1871 Paris Komünü’nde kurşuna dizilenlerin anısına dikilen Federeler Duvarı, Fransız savaşlarında ölen Ermeniler ve Auschwitz’te ölen Yahudiler için yapılan anıtmezarlar da var. Mermi deliklerinin hala izlenebilir olduğu Mur des Fédérés Komünler Duvarı, katliamın yerini işaret ediyor.

  Ünlülerin mezarlığı Pere Lachaise #6

  Paris Komünü

  Ünlülerin mezarlığı Pere Lachaise #7

  Jim Morrison


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir