Euro
15.4326
0.03%
Dolar
13.5063
-0.10%
Altın
791.2030
0.20%
Borsa
2,096.77
1.15%
Bitcoin
581.214
-0.69%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C
  Mark Zuckerberg neden her zaman aynı kıyafeti giyiyor

  Mark Zuckerberg neden her zaman aynı kıyafeti giyiyor

  Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Q&A with Mark etkinliğinde, kişisel konularla ilgili bazı sorulara da cevaplar verdi.
  • 10.11.2014 - 12:04

  mark

  Gelen sorulardan bir tanesi, Mark Zuckerberg’ün neden hep aynı gri renkli t-shirt’ü giydiği yönündeydi.

  KÜÇÜK KARARLAR BİLE ENERJİ TÜKETİR

  Facebook’un CEO’su Zuckerberg, ne giyeceğini seçmek, kahvaltıda ne yiyeceğini düşünmek gibi küçük kararların bile enerji tüketen şeyler olduğunu ve insanı yorduğunu açıklayarak, Facebook gibi büyük bir topluluğun yönetimi ve Facebook’un dünyayı birbirine bağlamak amacıyla çözülmesi gereken çok daha büyük problemler olduğunu belirtti.

  Mark Zuckerberg neden her zaman aynı kıyafeti giyiyor #2

  STEVE JOBS DA AYNI KIYAFETİ GİYERDİ

  Tabii ki Mark Zuckerberg bu alanda bir ilk değil ve daha önce hep aynı kıyafetlerle karşımıza çıkan bir başka dahi bulunuyor. Apple’ın kurucusu Steve Jobs da, sürekli olarak giydiği siyah renk balıkçı yakalı trikolarıyla hafızalara kazınmıştı. Steve Jobs’ın, hem kendisinin bu kıyafet seçimini hem de Apple mağazalarındaki çalışanların giydiği standart mavi renkli t-shirtlerin Sony’den esinlendiği biliniyordu. Steve Jobs, 80’li yıllarda Japonya’ya yaptığı bir ziyarette, Sony’nin başkanı Akio Morita‘dan önemli bilgiler almıştı.

  Mark Zuckerberg neden her zaman aynı kıyafeti giyiyor #3

  KIYAFETLER ŞİRKETİN İMZASI NİTELİĞİ TAŞIYOR

  Fabrikada neden herkesin aynı kıyafetleri giydiğini soran Jobs, Sony’den Japonya’daki savaş yılları sonrasında yaşanan kıtlık sebebiyle, şirketlerin çalışanlarına giyecekleri standart kıyafetler dağıtmaya başladıklarını, sonrasında da bunun bir gelenek haline geldiğini ve şirketin imzası niteliği taşımaya başladığını anlatmıştı. Böylece işçiler, işe geldiklerinde ne giyeceklerini düşünmek zorunda da kalmayarak, enerjilerini tamamen işlerine yoğunlaştırabiliyorlardı.

  ALBERT EİNSTEİN DA ONLARDAN

  Teknoloji uzmanları bu konuda yalnız değiller, yani Steve Jobs ve Mark Zuckerberg, hep aynı kıfayetleri giymek konusunda alanlarındaki tek isimler değil. Albert Einstein da bu alanda sürekli giydiği gri takım elbiselerle biliniyor. Bununla birlikte moda ve müzik dünyasından pek çok isim de benzer şekilde sürekli olarak giydiği aynı kıyafetlerle ünlü.


  Görüş Bildir