ABD'de hükümetin Apple’dan şifre kırma talebi tartışılıyor

ABD

FBI’ın Apple’dan, kullanıcıların şifreli bilgilerine erişebilmesi için bir ‘arka kapı’ açması talebiyle başlayan savaş, teknoloji dünyasını ikiye böldü.

MİCROSOFT FBI'A BİLGİ VERİLMELİ DEDİ

Google’ın ardından Facebook CEO’su Mark Zuckerberg de FBI’ın talebine direnen Apple’ın politikasına sempati duyduğunu açıklarken, Microsoft kurucusu Bill Gates ise “Apple, FBI’ın talebine olumlu yanıt vermeli” dedi.

"BİR BANKADAN BİLGİ TALEP ETMEKLE AYNI"

Bill Gates güvenlikten taviz verilmesi ve yasal emsal oluşması endişelerini göz ardı ederek Apple’ın FBI’ın talebine olumlu yanıt vermesi gerektiğini belirtti. Gates, şunları söyledi:

“Bir bankadan bilgi talep etmekle bir teknoloji şirketinden bilgi talep etmek arasında fark yok. Mevcut tartışmanın yaşanması faydalı bir gelişme. Böylelikle devletler bilgi erişimi konusunda standartlarını daha iyi belirleyebilir.”

FBI ÖNÜNDE EYLEM

ABD’de hükümetin San Bernardino saldırganının telefon şifresini kırmasını istediği Apple’a başkent Washington’daki Federal Soruşturma Bürosu (FBI) önünde destek gösterisi düzenlendi. "Gelecek İçin Savaş" isimli oluşum öncülüğünde bir araya gelen az sayıdaki kişi FBI binası önünde toplandı.

ABD'de hükümetin Apple’dan şifre kırma talebi tartışılıyor

ABD'de hükümetin Apple’dan şifre kırma talebi tartışılıyor

ABD'de hükümetin Apple’dan şifre kırma talebi tartışılıyor

“Telefonlarımızı kırmayın” yazılı büyük pankart açan göstericiler, “Güvenlik telefon hayat kurtarır”, “(FBI Direktörü James) Comey, ellerini iPhone’larımızdan çek” yazılı dövizler taşıdı. Göstericiler sık sık FBI aleyhinde sloganlar atarken, yapılan basın açıklamasında Apple CEO’su Tim Cook’a destek verildi.

FBI’nın talebinin sadece bir telefonun şifresinin kırılmasından öte olduğu ileri sürülerek, özel yaşama müdahaleye izin verilmemesi istendi.

ABD’nin California eyaletindeki San Bernardino kentinde engellilere hizmet veren merkeze geçen yıl sonlarında düzenlenen saldırıda 14 kişi hayatını kaybetmişti. Eylemi terör saldırısı olarak nitelendiren FBI, saldırganlardan Seyid Rıdvan Faruk’a ait iPhone’un şifresinin kırılması için Apple’a başvurmuştu. Apple da mahkeme kararına rağmen başvuruyu geri çevirmişti.