Petrol
110.98
0.90%
Euro
16.8531
0.31%
Dolar
15.7954
-0.49%
Altın
945.21
0.28%
Borsa
2357
-0.63%
Bitcoin
483.300
0.58%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C

  ABD kariyerinden vazgeçen Türk doktor, Türkiye'de nanoteknoloji üretecek

  TÜBİTAK'ın 2232 Yurda Dönüş Programı kapsamında 2014 yılında ABD'den Türkiye'ye dönüş yapan Doç. Dr. Mustafa Serdar Önses, nanoteknoloji alanındaki çalışmalarıyla takdir topladı.
  • AA
  • 27.11.2020 - 06:38
  ABD kariyerinden vazgeçen Türk doktor, Türkiye'de nanoteknoloji üretecek

  Türkiye'nin "beyin göçü" sorunu, son yıllarda yurt dışında yetişmiş Türk bilim insanlarının teşvik edilmesiyle yavaş da olsa tersine dönüyor.

  Bunlardan biri de İTÜ'yü bitirdikten sonra ABD'de burslu doktora yapan ve birçok araştırmaya imza atan Doç. Dr. Mustafa Serdar Önses.

  İTÜ'DEN SONRA WİSCONSİN-MADİSON TECRÜBESİ

  Kimya Mühendisliği ile Malzeme Bilimi ve Mühendisliği alanlarında İstanbul Teknik Üniversitesinde eğitimini tamamlayan Önses, daha sonra doktora eğitimi için alanının önde gelen üniversitelerinden University of Wisconsin-Madison'dan tam bursa hak kazanarak ABD'ye gitti.

  ABD kariyerinden vazgeçen Türk doktor, Türkiye de nanoteknoloji üretecek #1

  İLK 10'DAKİ URBANA'DA ARAŞTIRMACI VE YURDA DÖNÜŞ

  Doktora sonrasında iki yıl kadar malzeme bilimi ve mühendisliğinde dünyada ilk 10 üniversite arasında yer alan University of Illinois at Urbana-Champaign’de araştırmacı olarak çalışan Önses, daha sonra TÜBİTAK'ın 2232 Yurda Dönüş Programı kapsamında 2014'te Türkiye'ye dönme kararı aldı.

  ABD kariyerinden vazgeçen Türk doktor, Türkiye de nanoteknoloji üretecek #2

  NANOTEKNOLOJİDE ÇIĞIR AÇACAK ARAŞTIRMALAR

  Anavatana dönünce ERÜ'de çalışmalara devam eden Önses, nanoteknoloji ile malzeme bilimi ve mühendisliği alanlarında malzemelerin kendiliğinden düzenlenmesi ile nanoyapılı yüzeylerin üretilmesi ve uygulamaları konularında araştırmalarını sürdürdü.

  ABD kariyerinden vazgeçen Türk doktor, Türkiye de nanoteknoloji üretecek #3

  TÜBİTAK TEŞVİK ÖDÜLÜ İLE TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

  Dönüş hikayesi ve TÜBİTAK Teşvik Ödülü'ne layık görülmesi ile ilgili açıklama yapan ERÜ Mühendislik Fakültesi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Öğretim Üyesi Önses, 2006'de doktora eğitimi için ABD'ye gittiğini anlattı.

  Sekiz sene ABD'nin önemli üniversitelerinde görev aldıktan sonra TÜBİTAK'ın 2232 Yurda Dönüş Programı kapsamında Türkiye'ye döndüğünü belirten Önses, program vesilesiyle ERNAM'da çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini aktardı.

  ABD kariyerinden vazgeçen Türk doktor, Türkiye de nanoteknoloji üretecek #4

  "EĞİTİM VE DENEYİMİMİ ÜLKEME AKTARMAK İSTEDİM"

  "Edindiğimiz eğitim ve deneyimi ülkemize aktarmak için Türkiye'ye dönüş yaptım." diyen Önses, memleketine döndüğü için mutlu olduğunu dile getirdi.

  TÜBİTAK Teşvik Ödülü'nün 40 yaşın altındaki araştırmacılara bilime yaptığı uluslararası düzeyde katkı sonucu verildiğini anımsatan Önses, "Altı senedir ERÜ'de önemli çalışmalara imza atıyoruz.  Bilimsel çalışmalarımız önemli dergilerde yayınlandı." dedi.

  ABD kariyerinden vazgeçen Türk doktor, Türkiye de nanoteknoloji üretecek #5

  KODLANMIŞ YÜZEYLER ÜRETİLİYOR

  Önses, bu yıl TÜBİTAK Teşvik Ödülü'ne layık görüldüğüne değinerek yaptıkları çalışma ile ilgili şunları kaydetti:

  "Biz çalışmalarımızı yüzeyler üzerinde yapıyoruz. Yüzeyler üzerinde bir nevi mühendislik yapıyoruz. Bunu küçük boyutlarda yapıyoruz, nanoteknolojinin de temeli bu zaten. Gözle göremeyeceğimiz metrenin milyarda biri boyutlarında yapıları yüzeylerde inşa ediyoruz. Bunu farklı alanlarda uygulamaya çalışıyoruz. Özellikle son dönemde çalıştığımız ve TÜBİTAK'tan da proje desteği aldığımız konu, kodlanmış yüzeylerin üretilmesi. Bir nevi şifreleme yöntemi de diyebiliriz bu çalışmalara. Burada nanomalzemelerin sahip olduğu ilginç özellikleri kendi boyutlarına bağlı olarak değişen özelliklerini, gözle görülemeyen özelliklerini kullanarak kodlar yazıyoruz. Gözle görülemeyecek kadar küçük malzemeler cihazlar yardımıyla görünür hale geliyor. Bu kapsamda, tekrarlanamayan, klonlanamayan yüzeyler üzerine çalışıyoruz. Bu da bir nevi parmak izine benziyor. Nasıl ki her insanın kendine ait bir parmak izi var, biz de burada nanomalzemeler ile parmak izine benzeyen kodlar üretmeye çalışıyoruz. Böylece hiç kimsenin tekrar etmesi, çalması mümkün olmasın diye."

  ABD kariyerinden vazgeçen Türk doktor, Türkiye de nanoteknoloji üretecek #6

  BİLGİ VE BELGE GÜVENLİĞİNDE KULLANILACAK

  Çalışmalarının bilgi ve belge güvenliği gibi alanları ilgilendirdiğine değinen Önses, şöyle devam etti:

  "Özellikle yaşadığımız çağda bilgi çok önemli. Bu tarz kodların uygulamalarda, bilgilerin güvenliğini sağlamada veya değerli belgelerin kayda değer metaların güvenliğinde kullanılabileceğini düşünüyoruz. Sağlık alanında etken maddesi değiştirilmiş ilaçlar can kayıplarına neden oluyor. Bu tür uygulamalar için de çalışmaların kullanılabileceğini düşünüyoruz. Özellikle taklit edilmesi zor olan kodlar oluşturduğumuz zaman ürünlerin sahtelerinin kullanımının önüne geçileceğini düşünüyoruz. Laboratuvarda bunların uygulanması için şu an üzerinde çalıştığımız örnekler var. Belli bir aşamaya getirdikten sonra araştırmalarımızı farklı ürünlere uygulamayı planlıyoruz. Bunun dışında geliştirdiğimiz nanoyapılı yüzeyleri farklı alanlara uygulayarak ülkemizin ihtiyaç duyduğu yüksek teknolojiye sahip ve katma değerli ürünlerin üretilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz."

  ABD kariyerinden vazgeçen Türk doktor, Türkiye de nanoteknoloji üretecek #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir