Euro
15.2448
-0.18%
Dolar
13.4617
-0.07%
Altın
797.01
0.43%
Borsa
2011
0.00%
Bitcoin
488.537
0.07%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  ABD'de hacker skandalı büyüyor

  Hackerların, federal kurumların dışında istihbarat ve askeri personelin de bilgilerini çaldığı iddia edildi.
  • AA
  • 13.06.2015 - 07:23
  ABD'de hacker skandalı büyüyor

  ABD de hacker skandalı büyüyor #1

  ABD'de, Çin ile bağlantılı olduğu düşünülen  bilgisayar korsanlarının, yalnızca federal kurumların değil istihbarat ve askeri  alanlardaki personelin de bazı hassas bilgilerini çalmış olabileceği bildirildi.

  Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, ABD'li yetkililer,  istihbarat kurumları ve ordu için personelin doldurduğu ve sağlık durumundan  sabıka kaydına, aile ve akraba bilgilerinden finansal durumlarına kadar kişilerin  ayrıntılı bilgilerinin yer aldığı "Standart 86 Formu"nun bazılarına, bilgisayar  korsanlarının ulaştığına inandıklarını söyledi.

  Haberlerde, siber saldırının Çin ile bağlantılı olduğu da yazıldı.

  Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), Ulusal Güvenlik Ajansı ve askeri  özel operasyonlar birimi gibi kurumlardaki milyonlarca eski ve şu anki çalışanın  bu siber saldırıdan etkilendiği iddia edilirken, olayın, geçen hafta açıklanan 4  milyon federal kurum çalışanının bilgilerinin çalınması konusuyla bağlantılı olup  olmadığı bilinmiyor. Ama iki personel veri tabanının da farklı sistemler olduğu  ifade ediliyor.

  Konuyla ilgili de henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

  "4 MİLYON DEĞİL, 14 MİLYON" İDDİASI

  Öte yandan, Amerikan medyasında yer alan bir diğer haberde, ABD  Personel Yönetim Ofisi'nin (OPM) geçen cuma duyurduğu siber saldırıda, bilgileri  çalınan eski ve şu anki federal çalışan sayısının 4 milyon değil, 9 ila 14 milyon  civarında olabileceği kaydedildi.

  Beyaz Saray ise bu haberleri teyit etmedi. Sözcü Josh Earnest, konuyla  ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

  OPM, 5 Haziran'da yaptığı açıklamada, 4 milyon civarındaki eski ve  mevcut federal çalışanın bilgilerinin çalınmış olabileceğini bildirmişti. Olayla  ilgili ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) soruşturma  başlatmıştı.

  ABD medyasında siber saldırıdan Çin'in veya Çinli bilgisayar  korsanların sorumlu olduğu haberleri yer alırken, yönetim bu konuda herhangi bir  yorumda bulunmamıştı.


  Görüş Bildir