Euro
10.9856
2.19%
Dolar
9.4309
2.38%
Altın
540.48
2.41%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
595.035
-2.26%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Afganistanlı mühendis güneş enerjili otomobil üretti

  Kabil'de elektrik mühendisi Wahidullah Sabawoon, güneş enerjisi ve elektrikle çalışan otomobil üretti.
  • Ajanslar
  • 22.06.2015 - 09:00
  Afganistanlı mühendis güneş enerjili otomobil üretti

  Afganistanlı mühendis güneş enerjili otomobil üretti #1

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de, elektrik mühendisi Wahidullah Sabawoon Afgan kendi imkanları ile güneş enerjisi ve elektrikle çalışan araç üretti.

  6 AYDA BİTTİ

  Hem güneş enerjisi ile çalışan hem elektrikle şarj olan iki kişilik aracı tasarlayan 35 yaşındaki Wahidullah Sabawoon, tasarımını yaklaşık 3 ayda tamamladığını, aracın yapımının ise maddi imkansızlıklar nedeniyle 6 ay sürdüğünü söyledi.

  Afganistanlı mühendis güneş enerjili otomobil üretti #2

  5 BİN DOLARA MAL OLDU

  Aracı yapabilmek için kullandığı otomobili sattığını kaydeden Afgan, 5 bin dolara mal olan aracın güneşli günlerde sınırsız yol alabildiğini, güneş olmadığı zamanlarda da 7 saat gidebildiğini söyledi.

  Afganistanlı mühendis güneş enerjili otomobil üretti

  Afgan, "Bu araç tasarladığım ilk araç olduğu için maliyeti fazla oldu, ikinci yapacağım aracın 3 bin dolara mal olacağını düşünüyorum. İyi maddi imkanlara sahip olmadığım için ve ülkemizde demire şekil verecek imkan bulunmadığı için güzel görünüme sahip bir araç tasarlayamadım" diye konuştu.

  Afganistanlı mühendis güneş enerjili otomobil üretti #3

  "ÜLKEMİN İYİ BİR ŞEYLE ANILMASINI İSTEDİM"

  Afgan, aracın yapımı sırasında birçok devlet kurumundan destek istediğini ancak yardım görmediğini dile getirdi. Parası olursa daha iyi araçlar tasarlayabileceğini vurgulayan Afgan, elektrikli aracın doğa dostu olduğunu ifade etti.

  Afganistan'ın dünyada sürekli terörle anıldığına işaret eden Afgan, "Bir kez de olsa ülkemin iyi bir şeyle anılmasını istedim ve bundan dolayı böyle bir aracı tasarladım" dedi.

  Afganistanlı mühendis güneş enerjili otomobil üretti #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir