Petrol
81.58
-2.54%
Euro
19.3241
-0.43%
Dolar
18.6311
-0.01%
Altın
1.048
-0.28%
Borsa
4883
0.00%
Bitcoin
309.080
-2.05%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Android telefonlardaki virüs banka bilgilerini çalıyor

  Android telefonu olanlar tehlikede. Son yıllarda artan dolandırıcılık yöntemleri artık cep telefonlarında da virüs olarak karşımıza çıkıyor.
  • 24.09.2017 - 02:32
  Android telefonlardaki virüs banka bilgilerini çalıyor

  das

  Android işletim sistemli cep telefonları için Rus siber güvenlik geliştiricisi Kaspersky Lab şirketinden önemli bir açıklama geldi. Ortaya çıkan bir virüsün banka kartlarıyla ilgili verileri çaldığı açıklandı.

  Uzmanlar, cihaz yazılımlarını güncel tutmanın bu zararlı yazılımdan korunmak için bir iş yaramadığı uyarısında bulunuyor. Kaspersky Lab araştırmacıları, sahte Flash oynatıcısı olarak yayılan Svpeng’in genel olarak engelli kullanıcılara destek olmak amacıyla tasarlanan kullanıcı arayüzü iyileştirmeleri kötüye kullanarak cihazlarda kullanılan uygulamalarda yazılan metinleri çalabildiğini ve ayrıca ek bir takım hakları kendisinde toplayabildiğini ortaya çıkardı.

  En büyük tehlike ise banka uygulamaları kullanılırken kendiliğinden ekran görüntülerini kopyalayıp saklaması ve bu verilerin daha sonra kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabiliyor olması.

  Svpeng yüklendiğinde, program erişilebilirlik hizmetlerini kullanmak istiyor ve buna onay verilince yönetici hakları kazanıp cihazdaki varsayılan SMS uygulaması haline geliyor.

  Kaspersky Lab uzmanları, zararlı yazılımın yönetici haklarını kapatmaya yönelik tüm çabaları boşa çıkardığı için yeni virüsle mücadele emenin son derece zor olduğunu belirtiyor.


  Görüş Bildir